نمایشگاه ها

ماکرو

راهنمای خرید مایکروفر

در این نوشته انواع و اقسام مایکروفر را مورد بررسی قرار داده‌ایم و نکاتی جهت خرید آن ارائه میکنیم. سپس بهترین برندهای مایکروفر را در ایران معرفی میکنیم و در نهایت بازارهای آنلاین را معرفی میکنیم.

امروزه به دلیل مشغله زیاد و فرصت کم برای پخت و پز و گرم کردن غذا، تقریبا در همه خانه ها و حتی محل کار، از مایکروفر استفاده زیادی می شود. بنابراین طبیعی است که شما هم نسبت به داشتن این وسیله ارزشمند احساس نیاز کنید.  استفاده از ماکروفر نه تنها موجب افزایش سرعت پخت و پز می شود، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود. مایکروویوها سرعت و تکنولوژی را با انعطاف پذیری برای ایجاد یک وسیله آشپزخانه هوشمند در مجموعه ای از طرح ها و رنگ ها، ترکیب می کنند. بسته به مدل مایکروفر خریداری شده، یک مایکروفر می تواند: غذای بریان، سرخ شده یا کبابی را همانند یک اجاق گاز معمولی آماده نماید. مایکروفرها دستورالعمل های خاصی را با استفاده از یک سری برنامه های پیش فرض انجام دهد و به طور خودکار وقتی که سنسور تشخیص دهد غذا آماده است، خاموش می شوند.

عملکرد مایکروفر

مایکروویوها با تولید امواج الکترومغناطیسی برای گرم کردن غذا کار می کنند.  در یک مایکروفر، انرژی برق توسط دستگاهی در داخل آن به نام مگنترون تبدیل به مایکروویو می شود. مایکروویو از در و دیوارهای فلزی عبور نمی کند اما  از ظروف غذا عبور می کنند تا توسط مولکول های آب در غذا جذب شوند. بر خلاف اجاق گازهای معمولی، که در آن گرما از خارج از مواد غذایی به سمت مرکز هدایت می شود، امواج رادیویی مایکروویو موجب تحریک مولکول های آب و چربی در تمام مواد غذایی می شوند، اما آنها هیچگونه حرارتی به ظروف نمی دهند. به همین دلیل است که آنها به سرعت کار می کنند (زیرا هیچ انرژی هدر نمی رود).

با این حال، برخی از مایکروفرها هنگامی که در حالت آماده به کار (standby) قرار می گیرند از انرژی زیادی استفاده می کنند. اگر در مورد بهره وری انرژی نگران هستید، یک مدل با حالت انرژی مطمئن (energy-safe) خریداری کنید. این مدل ها مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهند و از توان دستگاه فقط در هنگامی که زمان را تنظیم می کنید استفاده می شود.

 

مایکروفر معمولی یا مایکروفر مجهز به انتقال گرما

یک مایکروفر معمولی، امواج مایکروویو را از طریق ظروف شیشه ای و پلاستیکی برای طبخ غذا عبور می دهد. مایکروفر مجهز به انتقال گرما، با ترکیب تکنولوژی مایکروفر معمولی و حرارت تابشی و گردش هوای گرم به شما اجازه می دهد غذاهای کبابی، بریان یا برشته را بهترطبخ نمایید.

مایکروفرهای مجهز به انتقال گرما یک المنت گرمایی و همچنین یک فن برای گردش هوای گرم دارند.  این امر باعث می شود که غذا به صورت بهتر و کامل تری پخته شود.همچنین سرعت پخت و پز آن ها بسیار بیشتر از مایکروفرهای معمولی است. برخی از این مدل مایکروفرها به همراه یک ظرف برای طبخ استیک و نان ترد (برشته) عرضه می شوند.

یک جایگزین دیگر، گرم کردن با ترکیب اشعه مایکروویو و نور شدید یک لامپ هالوژن کوارتز برای کبابی و برشته کردن غذاست که از این روش عموما در سولاردم ها استفاده می شود.

از آنجایی که مایکروفرهای انتقال گرما امکان چندین مدل طبخ غذا را ذر یک دستگاه می دهند باید انتظار پرداخت هزینه خرید بیشتری را داشته باشید.

مکان

اولین چیزی که به هنگام خرید مایکروفر باید در نظر بگیرید، مکانی در آشپزخانه است که می خواهید مایکروفر را در آنجا قرار دهید. مکان مورد نظر شما یر قیمت مایکروفر، ویژگی ها، نصب و اندازه مایکروفر تاثیر می گذارد. شما سه گزینه اصلی دارید که در ادامه راهنمای خرید مایکروفر بیشتر در باره آن ها توضیح می دهیم.

 

اندازه

این که مایکروویوی با اندازه مناسب پیدا کنید که نیازهای غذایی شما را برطرف کند و در فضای مناسب قرار بگیرد موضوع مهمی است. ابتدا فضایی را که می خواهید مایکروفر را در انجا قرار دهید اندازه گیری نمایید.  سپس ارتفاع عرض و عمق مایکروفری را که مدنظر دارید اندازه گیری کنید تا از متناسب بودن آن با فضایی که دارید مطمئن شوید.

مسئله بعدی اندازه ظرفیت داخلی مایکروفر است. اگر فکر می کنید جز ان دسته از افرادی هستید که از مایکروفر برای پخت و پز کامل وعده های غذایی برای کل خانواده استفاده می کنید، به مایکروفرهای بزرگ تر با توان بالا نیاز پیدا می کنید. یکی از کارهایی برای تخمین ظرفیت داخلی مایکروفر این است که ابعاد بزرگترین ظرفی که دارید و می خواهید از آن برای مایکروفر استفاده نمایید را هنگام خرید مایکروفر درنظر بگیرید.

توان مصرفی

توان مصرفی مایکروفر، همان قدرت آن است. به طور کلی، توان مصرفی بالاتر، غذای شما را سریع تر و یکنواخت تر آماده می کند. توان مصرفی اکثر مایکروفرها بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است (البته مایکروفرهای با توان بیشتر و کمتر نیز وجو دارد). مایکروفرهای بزرگ حدودا ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ وات، مایکروفرهای متوسط ۸۰۰ تا ۱۰۰۰  و مدل های کوچکتر بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ وات توان ارائه می دهند. به  یاد داشته باشید که هر چه که توان مایکروفر کم تر باشد، مدت زمان طبخ یا گرم کردن آن بیشتر خواهد بود و هر چه که مایکروفرها گران تر و بزرگ تر می شوند، توان مصرفی آن ها نیز بیشتر می شود بنابراین، به طور کلی اندازه، توان و قیمت به طور چشم گیری می تواند بر عملکرد پخت و پز مایکروفر تاثیر بگذارد. هنگام خرید مایکروفر به آن نوجه ویژه داشته باشید.

انواع مایکروفر

مایکروفرهای خانگی در سبک های مختلفی تولید می شوند. به طور کلی سه نوع دسته بندی اصلی برای مایکروفر وجود دارد. مایکروفر رومیزی، مایکروفر بالا اجاقی و مایکروفر کشویی که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در ادامه مطلب بهترین راهنمای خرید مایکروفر درباره هر یک از انواع مدل های مایکروفر بیشتر توضیح می دهیم.

مایکروفر رومیزی

مایکروفر رومیزی

مایکروفر رومیزی یا قابل حمل رایج ترین نوع مایکروفر در میان مصرف کنندگان برای گرم کردن غذاها، یخ زدایی مواد غذایی، درست کردن پاپ کورن و کارهایی مثل پخت و پز است. به طور کلی هزینه این مدل مایکروفر و از سایر مدل ها کمتر است و نسبت به دو مدل دیگر بسیار راحت تر نصب می شود. کافی است جای کافی روی پیشخوان اشپزخانه برای قرار دادن مایکروفر رومیزی داشته باشید و دوشاخه آن را به پریز وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده نمایید. برخی از مدل های مایکروفر رومیزی کیت هایی را به همراه دارند که به شما اجازه می دند آن را روی کابینت طوری نصب کنید که مدام جابه جا نشوند.

بزرگترین مسئله مایکروفر رومیزی، فضای مورد نیاز برای قرار دادن آن است. اگر آشپزخانه شما کوچک است و محدودیت فضا دارید می توانید از مدل های کوچک تر مایکروفرهای رومیزی استفاده نمایید. اگر هیچ فضای مناسبی برای قرار دادن مایکروفر رومیزی ندارید، مدل های دیگر مایکروفر را در نظر بگیرید.

قیمت: ۵۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰۰  تومان

ابعاد خارجی: برای مدل های کوچک تر ۳۵٫۵×۴۶×۲۵٫۴ و ۵۱×۷۰×۳۵٫۵ برای مدل های بزرگتر

ظرفیت داخلی: از ۲۰ لیتر تا بیش از ۵۰ لیتر

توان:۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات

مایکروفر توکار یا کشویی

مایکروفر توکار یا کشویی

مایکروفرهای توکار یا کشویی که در داخل کابینت های سفارشی و یا دیوار تعبیه می شوند، نسبتا جدید بوده و گرانترین نوع مایکروفر هستند که نصب آن ها نیاز به تخصص لازم دارد. هنگام خرید این مورد را دز نظر بگیرید.

قیمت۵۰۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰۰۰ تومان

ابعاد خارجیبه طور کلی اندازه های این نوع مایکروفر ها به فضای کشویی که در نظر گرفته شده است بستگی دارد اما معمولا ابعادی در حدود ۶۶×۷۶×۳۸ دارند

ظرفیتاز ۲۰ لیتر تا بیش از ۵۰ لیتر

توان۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات

مایکروفر بالا اجاقی

مایکروفر بالا اجاقی

این مدل مایکروفر که بالای اجاق گاز نصب می شود، و از نظر مصرف کنندگان در رتبه دوم محبوبیت قرار دارند. مایکروفرهای بالا اجاقی برای خانه هایی که فضای پیشخوان آشپزخانه آن ها برای قرار دادن مایکروفر رومیزی کافی نیست، مناسب هستند. مایکروفرهای بالا اجاقی دارای سیستم های تهویه چند سرعته هستند که در محل هود آشپزخانه قرار می گیرند و در واقع عملکردی مشابه هود آشپزخانه نیز دارند. بعلاوه در زیر مایکروفرهای بالا اجاقی چراغ هایی برای روشن کردن محدوده اجاق گاز تعبیه شده است.

از آنجایی که مدل های بالااجاقی نیاز به فضای زیادی در بالای اجاق گاز شما دارند، ممکن است قبل از نصب مجبور شوید یکی از کابینت ها را بردارید. معمولا این مدل مایکروفرها برای جایگزینی مدل قبلی و یا هنگام تعمیر اشپزخانه خریداری می شوند.

قیمت۱۷۰۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰۰۰ تومان

ابعاد خارجیمعمولا ابعادی در حدود ۳۸×۷۶×۴۰ دارند

ظرفیتاز ۲۰ لیتر تا بیش از ۵۰ لیتر

توان۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات

مایکروفر ترکیبی با اجاق گاز

این نوع مایکروفر لوکس ترین نوع مایکروفر است که ترکیبی از یک اجاق گاز معمولی و یک مایکروفر به صورت کجا است. این اجاق های دوگانه یا ترکیبی دارای درب های کشویی با طراحی بی نظیر براق هستند. قیمت این مدل مایکروفرهای ترکیبی نیز نسبتا گران است.

 

سینی شیشه ای چرخان

 

برای اطمینان از پخت یکسان تمام غذای خود، لازم است یک سینی شیشه ای چرخان درون مایکروفر داشته باشید؛ چرا که در غیر این صورت باید چندین بار مایکروویو را متوقف نمایید و غذا را با دست بچرخانید. بیشتر مایکروفرهای بزرگ و متوسط دارای سینی قابل جا به جا شدن هستند. برخی از مدل های جدید نیز دارای سینی مستطیلی هستند که به عقب و جلو حرکت می کنند.

قفل های داخلی

این ویژگی ایمنی به راحتی دیده نمی شود اما تضمین می کند که در صورت باز شدن درب مایکروفر یا نیمه باز ماندن آن، دستگاه کار نمی کند. اکثر مایکروفرها دارای دو قفل هستند. حتی برخی از آن ها سه قفل دارند تا اگر یکی از قفل ها کار نکرد قفل پشتیبان عمل کند.

کنترل های توان متغیر

شما همیشه نیاز به استفاده از توان کامل مایکروفر خود ندارید. کنترل توان متغیر به شما اجازه می دهد که سطح تنظیمات را تغییر دهید. برای مثال می توانید مواد غذایی را با ۵۰ درصد توان دستگاه بپذید و یا با ۳۰ درصد توان یخ زدایی نمایید.

قفل کودک

درب های مجهز به قفل کودک مخصوصا در مایکروفرهای انتقال گرما بسیار مهم هستند. چراکه ظرف غذا هنگام خارج کردن از دستگاه ممکن است خیلی داغ باشد. قفل کودک می تواند با یک دکمه قفل یا ازاد شود.

سنسورهای اتوماتیک

این تکنولوژی جدید می تواند هنگامی که غذا به اندازه کافی پخته شد، با اندازه گیری میزان رطوبت موجود در مایکروفر شما را مطلع سازد. شما مجبور نیستید تایمر را تنظیم کنید. مایکروفر به صورت خودکار خاموش می شود. اکثر تولیدکنندگان، در حال اضافه کردن سنسورهای اتوماتیک به مدل های مختلف خود (که سنسور ندارند) هستند.

تنظیمات پیش فرض

بسیاری از مایکروفرها با برنامه های پخت و پز از پیش تعبیه شده عرضه می شوند، بنابراین شما فقط باید یک دکمه را فشار دهید تا به صورت خودکار غذای خود را طبخ نمایید. به عنوان مثال بسیاری از مایکروفرها دکمه ای برای درست کردن “پاپ کرن” دارند که ذرت های شما را بر اساس تنظیمات پیش فرض به پاپ کورن تبدیل می کنند. این ویژگی می تواند برای گرم کردن غذاهای روزانه شما در مایکروفر مفید باشد، اما شما باید بفهمید که آیا زمان های طبخ پیش فرض مایکروفر برای غذاهای شما مناسب است یا خیر. از برنامه های پیش فرض رایج دیگر می توان به پخت سیب زمینی، پیتزا، گرم کردن غذای یخ زده و … اشاره کرد.

کباب کردن

تولید کنندگان مایکروفر به طور مداوم در حال افزایش امکانات و ویژگی های مایکروفرها هستند به طوری که می خواهند انچه را که ما در اجاق گازهای کامل می بینیم را پیاده سازی کنند، مانند کباب کردن جوجه. این یک ویژگی خوب برای پایان دادن به قرار دادن ظروف روی حرارت مستقیم است.

انتقال گرما

یک فن انتقال گرما در پشت مایکروفر تعبیه شده است که با به گردش درامدن آن، حرارت را به طور یکنواخت به تمام  ظرف غذا می رساند تا همه جای آن به طور یکنواخت پخته شود. (بسیاری از مایکروفر های بزرگ جدید حداقل دارای یک فن انتقال گرما هستند). به طور کلی مایکروفرهایی که دارای فن انتقال گرما هستند، گرانتر می باشند.

تکنولوژی اینورتر

تکنولوژی گرمایشی اینورتر یکی دیگر از امکانات موجود در مدل های جدید است. یک مایکروفر اینورتر مصرف انرژی را بر اساس نیاز تنظیم می کند. اکثر مایکروفرها بین توان ۱۰۰ درصد و صفر فعالیت می کنند بنابراین اگر بخواهید خوراکی را تا سطح توان ۵۰ درصد گرم کنید، دستگاه توان خود را مدام تغییر می دهد تا در نهایت به میانگین ۵۰ درصد برسد. بنابراین از انجایی که این مقدار تقریبی است نتیجه حاصل خیلی مطلوب نخواهد بود. مدل های جدیدی که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کنند، می توانند توان خود را به شکل بسیار مطلوب تری تا ۵۰ درصد حفظ نمایند به این ترتیب می توانید به راحتی غذاهایی را که به توان مصرفی کمتری نیاز دارند، طبخ نمایید.

سایر امکانات پیشرفته

علاوه بر تکنولوژی های گرمایشی جدید، معمولا مدل های جدیدتر، از تعداد برنامه های پیش فرض بیشتری نسبت به طبخ پیتزای معمولی، پاپ کورن و سیب زمینی استفاده می کند. برخی از مایکروفرها از سنسورهای رطوبت برای تشخیص میران خشکی غذا استفاده می کنند.

در مایکروفرها تکنولوژی هوشمند (همچون آپشن هایی که مایکروفر را به اینترنت و سایر محصولات وصل می کنند)، مانند سایر لوازم آشپزخانه ای که تا کنون دیده ایم، چندان متداول نیستند. با این حال برخی از برندها مانند جنرال الکتریک (GE) دارای تکنولوژی بلوتوث در برخی از مایکروفرهای مدل بالا هستند. این اتصال که جنرال الکتریک آن را “اتصال آشپزخانه” می نامد، مایکروفر را با دستگاه جنرال الکتریک سازگار دیگری جفت سازی می کند و چراغ و فن زیر مایکروفر را به صورت خوکار روشن می کند. انها مطالبی است که هنگلتم خرید مایکروفر میتوانیم به آنها توجه کنیم.

بهترین برندهای مایکروفر در ایران

حال به معرفی بهترین برندهای مایکروفر در ایران در ایران میپردازیم.

 

برند اخوان 

شرکت توسعه بازرگانی اخوان  با نام تجاری اخوان (aKHAVAN)، در سال 1348، به عنوان یک پیشگام، فعالیت خود را در زمینه تولید هود آشپزخانه آغاز نمود و محصولات خود را در سال­های آتی به سایر لوازم آشپرخانه توسعه داد. این شرکت، با بیش از 50 سال سابقه درخشان در صنعت لوازم آشپزخانه، با اتخاذ رویکرد خودکفایی ملّی، امروزه به عنوان یکی از برترین برندهای تولید لوازم آشپزخانه مبدل شده است.  سیاست تولید در اخوان ، مبتنی بر پیشرفته ­ترین ماشین ­آلات و تکنولوژی مدرن و با بهترین کادر متخصص ایرانی و مشاورین خارجی می­باشد.

مایکروفر اخوان
تولیدات این شرکت در حال حاضر طیف گسترده­ای از محصولات آشپزخانه از جمله هود، اجاق گاز­های صفحه ­ای، اجاق برقی ، سینک ظرفشویی، فر و مایکروفر در انواع طرح­ها و مدل­ها را پوشش می­دهد. این محصولات علاوه بر سطح ملی، در سطح بین­ المللی نیز مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. مشتریان، از کانال­های متعددی همچون نمایشگاه­های داخلی و خارجی، فروشگاه­ها و نمایندگان معتبر در پهنه جغرافیایی، به محصولات شرکت دسترسی خواهند داشت. خدمات پس از فروش گسترده برای تمامی محصولات، اطمینان خاطر بالایی برای مشتریان نسبت به انتخاب خود فراهم کرده است. مایکروفر اخوان یکی از  بهترین برندهای مایکروفر در ایران میباشند.

شرکت ستاره طلایی صنعت با نام تجاری بیمکث (Bimax)، در سال 1360، به عنوان یک پیشگام، فعالیت خود را در زمینه تولید هود آشپزخانه آغاز نمود و محصولات خود را در سال­های آتی به سایر لوازم آشپرخانه توسعه داد. این شرکت، با بیش از 30 سال سابقه درخشان در صنعت لوازم آشپزخانه، با اتخاذ رویکرد خودکفایی ملّی، امروزه به عنوان یکی از برترین برندهای تولید لوازم آشپزخانه مبدل شده است.  سیاست تولید در بیمکث، مبتنی بر پیشرفته ­ترین ماشین ­آلات و تکنولوژی مدرن و با بهترین کادر متخصص ایرانی و مشاورین خارجی می­باشد.
مایکروفر بیمکث
تولیدات این شرکت در حال حاضر طیف گسترده­ای از محصولات آشپزخانه از جمله هود، اجاق گاز­های صفحه ­ای، اجاق برقی ، سینک ظرفشویی، فر و مایکروفر در انواع طرح­ها و مدل­ها را پوشش می­دهد. این محصولات علاوه بر سطح ملی، در سطح بین­ المللی نیز مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. مشتریان، از کانال­های متعددی همچون نمایشگاه­های داخلی و خارجی، فروشگاه­ها و نمایندگان معتبر در پهنه جغرافیایی، به محصولات شرکت دسترسی خواهند داشت. خدمات پس از فروش گسترده برای تمامی محصولات، اطمینان خاطر بالایی برای مشتریان نسبت به انتخاب خود فراهم کرده است. برند  بیمکث یکی از بهترین برندهای مایکروفر در ایران میباشد.

 ایلیااستیل

شرکت فردوس کاران امید ( ایلیا استیل ) از سال 1385 در زمینه لوازم خانگی و همچنین واردات ورق های استنلس استیل با عنایت خداوند و همت مسئولین کار آمد طی سالیان اخیر تلاش خود را به منظور احداث کارخانه تولید سینک ظرفشوئی ، اجاق گازهای توکار ، فر و هودهای  آشپزخانه به کار گرفته و با بهرمندی از پشتوانه تجربه چندین ساله و دانش فنی پیشرفته ، موفق به راه اندازی مجهزترین کارخانه تولید سینک ظرفشویی ، هود ، اجاق گاز ، مایکروویو وفرتوکار در شهرک صنعتی پرند شده است . شرکت فردوس کاران امید با بهره گیری از مدیران،مهندسین و تکنسین های ماهر در زمینی به مساحت 15 هزار مترمربع آغاز به کار کرد و محصولات آن با برند ایلیا استیل وارد بازار شد. و هم اکنون بعنوان يكـی از پيشگامان صنعت تولــيد سینک ، هود و اجاق گازهای توکارآشـپزخانه توانسته اسـت مـحـصــولاتی گــوناگـــون با كيفيتی مطلوب و مردم پسند توليد و عرضه نمايد. برند مایکروفر  ایلیا استیل یکی از بهترین برندهای مایکروفر در ایران میباشند.

مایکروفر ایلیا استیل

بازارهای آنلاین خرید مایکروفر

یکی از بازارهای آنلاین جهت خرید مایکروفر   ساتک میباشد. جهت مقایسه قیمت میتوان به سایت مراجعه کرد و قیمت برندهای مختلف را با هم مقایسه کرد. سپس خرید مایکروفر را انجام داد.

دیگر بازاری که میتوان به آن مراجعه کرد بازار هودینگ است. حال به غیر از این دو وبسایت پیشنهاد میکنیم که به وب سایت بهترین برندهای مایکروفر در ایران نیز سر بزنید و موارد را از لحاظ قیمت و امکانات مقایسه کنید.

منابع

منبع 1، منبع 2 ، منبع 3 ، منبع 4