نمایشگاه ها

خرید چیلر

راهنمای خرید چیلر

در این نوشته اطلاعات کافی و جامع در مورد انواع چیلر در اختیار شما قرار میدهیم تا با  استفاده از آن بتوانبد خرید چیلر موفقی داشته باشید. در ادامه شما را با بهترین تولیدکنندگان چیلر آشنا میکنیم.

چیلر مولد برودت است. این دستگاه بر اساس قوانین و اصول ترمودینامیکی به تولید برودت می پردازد. به طور خلاصه، در هر سیکل تبریدی، مهمترین فرآیند در نتیجه ی کاهش فشار در اواپراتور رخ می دهد. این کاهش فشار درون اواپراتور باعث می شود که مایع مبرد در دمای پایین تر از دمای جوش خود، شروع به جوشیدن نماید و از آنجا که برای به جوش آمدن نیاز به انرژی دارد، گرمای سیال انتقال حرارت را به خود جذب می کند و به چرخه ی خود ادامه می دهد. سیال انتقال حرارت از دستگاه خارج می شود و به فضاهای فضاهای تهویه شده انتقال داده می شود ( توسط لوله ها و پمپ های آب سیرکولاتور)  و در آنجا وارد دستگاههای توزیع برودت ( فن کویل و … ) می گردد و سیستم های کنترلی و ترموستات فن کویل، دمای طرح داخل را کنترل می کنند.

کاربردهای چیلر

این دستگاه در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان در سرمایش مجتمع های اداری، تجاری، مسکونی، تفریحی و … در خطوط تولید صنایع مختلف از جمله داروسازی، صنایع غذایی و … و در تهویه مطبوع بیمارستانی کاربرد دارد. امروزه برای رساندن دمای محیط کنترل شده به شرایط دلخواه باید از تجهیزات مختلف و پیشرفته ای جهت تولید برودت در فصول گرم سال استفاده کرد.

چیلر جذبی

 

انواع چیلر

 • چیلر تراکمی
 • چیلر جذبی
 • چیلر سانتریفیوژ

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی طی یک عملیات مکانیکی و با استفاده از نیروی برق به تولید برودت می پردازد. در سیستم های تراکمی، کمپرسور وظیفه ی اصلی را بر عهده دارد و با متراکم کردن مبرد چرخه را به حرکت در می آورد. این دستگاهها کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارند. قبل از خرید چیلر تراکمی امکان تامین زیر ساختها و انرژی مورد نیاز دستگاهها را بسنجید، در پروژه های بسیاری شاهد این معضل بوده ایم که کارفرما با مشورت مهندس مشاور اقدام به خرید دستگاههای مورد نیاز کرده است و پس از آن متوجه شده است که تامین برق پروژه با هزینه ای گزاف همراه است یا تحت هیچ شرایطی اداره برق منطقه در آن بازه ی زمانی ظرفیت تامین ندارد.

انواع چیلر تراکمی

 • چیلر تراکمی آب خنک

در سیستم تراکمی آب خنک مبرد در کندانسور به وسیله ی آب در گردش مدار برج خنک کننده تغییر فاز می دهد و جهت ادامه ی چرخه آماده می شود. این سیستم ها از سالیان گذشته و به طور گسترده ای در ایران مورد استفاده قرار می گیرند. نوع محبوب و قدیمی آن مجهز به کمپرسور رفت و برگشتی بود و امروزه بیشتر از کمپرسور های اسکرو استفاده می شود. در انتخاب این دستگاه توجه داشته باشید که فرآیند سختی گیری آب مدار برج خنک کننده به خوبی صورت گیرد و دستگاهی انتخاب کنید که کندانسور آن پوسته و لوله ای باشد و دو مدار مستقل سرمایش داشته باشد. در این صورت جهت تعمیر و نگهداری دستگاه نیاز به از رده خارج کردن کل سیستم نیست و می توانید به راحتی تعمیرات را انجام دهید. نکته ی مهم دیگر، در نظر گرفتن Shut off valve برای کمپرسور های اسکرو است چراکه در مواقع تعمیرات و نگهداری نیازی به تخلیه کامل گاز مبرد نباشد و بتوانید شیر آنرا ببندید و عملیات را ادامه دهید که در نهایت هزینه ی کمتری متحمل می شوید. در هنگام خرید چیلر به تمامی این موارد دقت کنید.

چیلر تراکمی آب خنک

 

 • چیلر تراکمی هوا خنک

کنانسور این این دستگاه مجهز به فن های مکنده ی هواست که هوا را از روی بدنه ی فین دار کندانسور عبور می دهد و به کاهش دما و تغییر فاز مبرد منجر می شود. این دستگاهها در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که نیاز به تعمیرات و نگهداری کمتری نسبت به سایر دستگاهها دارد، براحتی در مصارف خانگی و مجتمع های مسکونی به کار گرفته می شود. در مناطقی که رطوبت محیط آنها در فصول گرم سال بالاست و نمی توان از سیستم های تبخیری بنا به بالا بودن رطوبت استفاده کرد، سیستم تراکمی هوا خنک راه حل بسیار مناسبی است. همانند مدل آب خنک از دو یا چند مدار مستقل سرمایش استفاده کنید. توجه داشته باشید که این سیستم ها را می توان در سطوح مختلف صدا سفارش داد. به هر میزان که صدای دستگاه کاهش یابد، طول آن افزایش می باید و ابعاد بزرگتری پیدا می کند و از طرفی نیز راندمان آن کاهش پیدا می کند.

 چیلر تراکمی خنک کننده هوا

چیلر جذبی

چیلر جذبی با استفاده از گاز طبیعی و طی فرآیند شیمیایی به تولید برودت می پردازد. این تجهیز نیاز به نگهداری پیچیده و افراد متخصص دارد و بر اساس نوع ژنراتور تقسیم بندی می شود. نوع دو اثره ی بخار آن در پروژه های بیمارستانی و پروژه های مقیاس بزرگ کاربرد فراوان دارند. در انتخاب این دستگاه مهمترین عامل که باید در نظر بگیرید خدمات پس از فروش و تعمیرات و نگهداری دستگاههاست. تا حد امکان سعی کنید از سیستم های آبگرم و تک اثره ی بخار بنا به پایین بودن راندمان آنها دوری کنید و در عوض از سیستم های شعله مستقیم یا دو اثره بخار استفاده کنید. سختی گیری آب گردش در مدار برج خنک کننده و کیفیت آب باید همیشه رصد شود تا به کندانسور دستگاه آسیب نرسد.

چیلر جذبی

انواع چیلر جذبی

 •  تک اثره آبگرم
 •  بخار
 • شعله مستقیم
 • گاز مستقیم Direct Gas Driven

چیلر سانتریفیوژ

چیلر سانتریفیوژ در ظرفیت های تبرید بالا ساخته می شود و کاربرد دارد. عملکرد اصلی و بهینه ی این دستگاهها در بارهای جزیی است و همانطور که مشخص است از روی کمپرسور آنها را نام گذاری کرده اند. نوع سانتریفیوژ مصرف برق و آب کمتری نسب به دیگر مدل های تراکمی دارد. در انتخاب این دستگاه به شرکت تامین کننده، سابقه و پروژه های سالیان اخیر آنها توجه داشته باشید و در ارزیابی تامین کنندگان امتیاز بالایی به سابقه و عملکرد آنها بدهید. سعی کنید در قرارداد خرید چیلر سانتریفیوژ، تعهداتی را نسبت به تامین قطعات بگنجانید.

چیلر سانترفیوژ

انواع سیستم های سانتریفیوژ

 • چیلر سانتریفیوژ تک مرحله ای
 • چیلر سانتریفیوژ دو مرحله ای
 • چیلر سانتریفیوژ توربوکر

اجزای اصلی چیلر ها

در تمام دستگاهها قسمت های زیر وجود دارد:

 • سیستم کنترلی
 • اواپراتور
 • کندانسور

اواپراتور و کندانسور در حقیقت مبدل های حرارتی مبرد به آب ، مبرد به هوا یا آب مقطر به آب هستند که بنا به فن آوری و تکنولوژی و چرخه ی آنها متفاوتند.

اجزای اصلی چیلر های تراکمی و سانتریفیوژ

 • کمپرسور – وظیفه ی متراکم سازی مبرد را بر عهده دارد.
 • شیر انبساط – وظیفه ی تنظیم جریان مبرد و خصوصیات آنرا بر عهده دارد.

اجزای اصلی چیلر های جذبی

 • ابزربر – محفظه ای که در آن مایع جاذب بخار آب را جذب می کند.
 • ژنراتور – محفظه ای که در آن مخلوط جاذب و مبرد از هم جدا می شوند.

چیلر جذبی یا چیلر تراکمی؟

پاسخ به این سئوال بسیار سخت است چراکه در خیلی از موارد می توان از نوع تراکمی استفاده کرد و برعکس. با توجه به زیرساخت های پروژه، شرایط رطوبت هوای بیرون، تامین برق مصرفی و آب می توان تصمیم گرفت که بهترین گزینه برای پروژه چیست. به صورت کلی در پروژه ای که امکان تامین برق کافی نباشد و بتوان گاز و آب تامین کرد و نیروی نگهدار خبره استخدام شود استفاده از سیستم جذبی توصیه می شود و در غیر این صورت می توان از انواع مختلف دیگر استفاده نمود.

معرفی بهترین تولید کنندگان  چیلر در ایران

حال شما را با بهترین تولیدکنندگان چیلر در ایران معرفی میکنیم.

صنایع برودتی نظریان

صنایع برودتی نظریان در زمینه تولید سردخانه ،چیلر ،پکیج و یخچال های صنعتی بیش از چهل سال قبل شروع به فعالیت نموده است که هم اکنون نیز در زمینه تولید چیلر تراکمی، اواپراتور و کندانسور آبی ، درب های کشوئی و لولائی مدرن سردخانه با نام تجاری SHAVDOOR فعالیت دارد.

شروع فعالیت صنایع برودتی نظریان با تأسیس شرکت آدیس تکنیک بوده که بعد از مدتی نام شرکت به ستاره سرد تغییر کرده است ، شرکت ستاره سرد مجری پروژه سازمان تأمین اجتماعی شهرستان های یزد و رشت بوده است.

شرکت ستاره سرد برای گسترش فعالیت های خود در زمینه تولید محصولات ، صنایع برودتی نظریان را تأسیس کرد و پس از آن فعالیت های خود را با این نام ادامه داده است . در واقع این شرکت یکی از بهترین تولیدکنندگان چیلر در ایران نام دارد.

سرماسازان جم

سرماسازان جم

به منظور تامین بخشی از نیازهای سازندگان واحد های لوکس ساختمانی اعم از تجاری ، مسکونی و همچنین پروژه های بیمارستانی و هتل، شرکت فنی مهندسی سرماسازان جام جم به عنوان یکی از گروه های فعال در صنعت تاسیسات در ایران از ابتدا با ساختار یک تشکیلات متفاوت و منسجم و با اتکا به یکتای بی همتا پا به عرصه این صنعت نهاد.

از محصولات این شرکت میتوان به چیلر، فن کویل، برج خنک کننده، سیستم تهویه و VRF سیستم اشاره کرد. در واقع صنایع برودتی نظریان یکی از بهترین تولیدکنندگان چیلر در ایران به حساب می اید.

تهویه آدر نسیم

شرکت تهویه آذرنسیم با هدف کارآفرینی و خود کفایی در زمینه ی تولید سیستم های تهویه مطبوع ( گرمایشی و سرمایشی و تامین هوای پاک ) در سال 1380 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز نمود.این شرکت در پرتو الطاف الهی و با تکیه بر توانایی ، هوش،استعداد ، تخصص و تحصیلات  دانشگاهی مدیران آگاه و نو اندیش و بهره گیری از پرسنل فنیِ توانمند و حرکت در مسیر تکنولوژی روز دنیا با اعتقاد به “یا بهترین یا هیچ” توانست در مدت زمان کوتاهی پیشرفت شایانی از نظر کمیت و کیفیت در تولید محصولات ذیل بدست آورد و در ردیف اعضای انجمن صنعت تاسیسات کشور قرار گیرد.

تولیدات این شرکت عبارتند از: انواع چیلرهای تراکمی (آب خنک و هوا خنک )- مینی چیلر – پکیچ یونیت – کندانسورهوایی- برجهای خنک کننده (فایبرگلاس، گالوانیزه وبتنی)- انواع هواسازهای (صنعتی ،هایژنیک و ایرواشر)- داکتد فن کوئل – فن کوئل دکوراتیو و فن کوئل سقفی بدون کابین – کولر صنعتی – انواع کوئل های صنعتی – انواع یونیت هیترهای (آبگرم،بخار و الکتریکال)- کوره هوای گرم – بویلرهای آبگرم و آب داغ با پلاک استاندارد – فن های سانتریفیوژ (فوروارد،بکوارد،پلاگ فن) ، فیلتر باکس ها و رطوبت گیر استخر . این شرکت را میتوان در زمره بهترین تولیدکنندگان چیلر در ایران قرار داد.

جمع بندی

برای خرید چیلر ابتدا مشخص کنید کدام نوع مورد نظر شماست. برای تعیین اینکه کدام نوع مورد نظر شماست باید ویژگیهای مکان مورد نظر را مورد ارزیابی قرار دهید. بودجه ای برای آن مشخص کنید . به شما توصیه میکنیم که به وب سایتهای بهترین تولیدکنندگان چیلر در ایران مراجعه کنید و لیست قیمتی را از آنها در خواست کنید و در نهایت خرید چیلر  خود را انجام دهید.

منابع

منبع 1 ،