EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

دستگاه چاپ

راهنمای خرید دستگاه چاپ

اگر بخواهیم به‌صورت دقیق بیان کنیم باید بگوییم که تاریخچه دستگاه چاپ در جهان به هزاران سال پیش و زمانی که چاپ روی خشک و گل انجام می‌شد برمی‌گردد. اما اولین دستگاه چاپ با جوهر توسط گوتنبرگ اختراع شد که قابلیت چاپ تصویر و متن را داشت. در این نوشته به بررسی انواع دستگاه چاپ و راهنما جهت خرید دستگاه چاپ میپردازیم، بهترین برندهای دستگاه چاپ را نیز معرفی می‌کنیم.

یوهانس گوتنبرگ را به‌عنوان مخترع دستگاه چاپ و پرچم‌دار صنعت چاپ در اروپا می‌دانند که برای اولین بار یک دستگاه مکانیزه برای انجام روش‌های چاپ باسمه‌ای و استفاده از حروف چاپی ارائه نمود. درواقع روشی که در این دستگاه به کار گرفته شده قرن‌ها پیش توسط چینی‌ها مورداستفاده بود که گوتنبرگ آن‌ها را در قالب یک ماشین چاپ کاربردی نمود.

چاپ سنگی یا لیتوگرافی نیز توسط یک نمایشنامه‌نویس آلمانی به نام آلوئیس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ میلادی یعنی 300 سال پس از اختراع دستگاه چاپ توسط گوتنبرگ اختراع شد.

از مهم‌ترین مزایای این روش چاپ کاهش قابل‌توجه هزینه‌های چاپ و رواج صنعت چاپ در جهان بود. در این زمان انواع دستگاه چاپ دچار تغییر و تحولات اساسی گردید. پس‌ازآن دستگاه چاپ مضاعف سیلندری اختراع شد که قابلیت چاپ دو رو را داشت. پس‌ازآن ماشین چاپ با کاغذ رول طراحی و ساخته شد.

در سال ۱۹۱۲ کاسپار هرمان توانست ماشین چاپ پشت‌ورو زن ‌افست را طراحی کرده و بسازد. انواع دستگاه چاپ پدالی از مدل ماشین‌های مسطح اولیه است که با فشار روی پدال پایی کار می‌کرد.

در این دستگاه تغذیه کاغذ به‌صورت تک‌برگی بود و با دست انجام می‌شد از این دستگاه برای چاپ در تیراژهای پایین استفاده می‌شد. اولین روزنامه تایمز در ۱۸۱۴ توسط دستگاهی به چاپ رسید که سیلندر آن با فشار بخار کار می‌کرد.

دستگاه چاپ

یوهانس گوتنبرگ را به‌عنوان مخترع دستگاه چاپ و پرچم‌دار صنعت چاپ در اروپا می‌دانند که برای اولین بار یک دستگاه مکانیزه برای انجام روش‌های چاپ باسمه‌ای و استفاده از حروف چاپی ارائه نمود.

درواقع روشی که در این دستگاه به کار گرفته شده قرن‌ها پیش توسط چینی‌ها مورداستفاده بود که گوتنبرگ آن‌ها را در قالب یک ماشین چاپ کاربردی نمود. چاپ سنگی یا لیتوگرافی نیز توسط یک نمایشنامه‌نویس آلمانی به نام آلوئیس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ میلادی یعنی 300 سال پس از اختراع دستگاه چاپ توسط گوتنبرگ اختراع شد.

از مهم‌ترین مزایای این روش چاپ کاهش قابل‌توجه هزینه‌های چاپ و رواج صنعت چاپ در جهان بود. در این زمان انواع دستگاه چاپ دچار تغییر و تحولات اساسی گردید. پس‌ازآن دستگاه چاپ مضاعف سیلندری اختراع شد که قابلیت چاپ دو رو را داشت. پس‌ازآن ماشین چاپ با کاغذ رول طراحی و ساخته شد.

در سال ۱۹۱۲ کاسپار هرمان توانست ماشین چاپ پشت‌ورو زن ‌افست را طراحی کرده و بسازد. انواع دستگاه چاپ پدالی از مدل ماشین‌های مسطح اولیه است که با فشار روی پدال پایی کار می‌کرد.

در این دستگاه تغذیه کاغذ به‌صورت تک‌برگی بود و با دست انجام می‌شد از این دستگاه برای چاپ در تیراژهای پایین استفاده می‌شد. اولین روزنامه تایمز در ۱۸۱۴ توسط دستگاهی به چاپ رسید که سیلندر آن با فشار بخار کار می‌کرد.

تاریخچه انواع دستگاه چاپ در ایران

تاریخچه انواع دستگاه چاپ در ایران نیز با ورود وسایل تیبوگرافی یا چاپ حروفی در سال ۱۲۳۳ توسط شخصی به نام زین‌العابدین تبریزی آغاز گردید و پس‌ازآن در اوایل سال ۱۲۳۵ه.ق دومین دستگاه چاپ توسط میرزا صالح شیرازی وارد ایران شد.

میرزا جعفر تبریزی نیز در سال ۱۲۴۰ه.ق، دستگاه چاپ سنگی را از مسکو به ایران آورد و یک چاپخانه سنگی در ایران راه‌اندازی نمود. امروزه انواع دستگاه چاپ افست و چاپ دیجیتال در بازار وجود دارند که هرکدام نیز انواع مختلفی دارند اما برای یک چاپ با کیفیت تنها به دستگاه چاپ نیاز نیست بلکه انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌های دیگر موردنیاز است که شامل دستگاه‌های برش کاغذ و دستگاه‌های موردنیاز پس از انجام مراحل چاپ می‌باشد.

انواع دستگاه چاپ امروزی

امروزه دستگاه‌های متعددی برای چاپ مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اینجا به انواع مختلف ماشین چاپ اشاره می‌کنیم:

انواع دستگاه چاپ افست

متداول‌ترین روش چاپی است که می‌تواند روی کاغذ باکیفیت و در تیراژهای نسبتاً بالا انجام شود. این روش را برای تیراژهای پایین‌تر نیز می‌توان به کار برد اما از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است که برای چاپ در تیراژ پایین از روش‌های چاپ اسکرین و دیجیتال استفاده کنیم. ازآنجاکه در این روش برجستگی یا فرورفتگی در رابط یا زینک دیده نمی‌شود به آن چاپ مسطح نیز گفته می‌شود.

انواع دستگاه چاپ هلیوگراور

این نوع دستگاه‌ها دارای سیلندر هستند و برای چاپ در تیراژ میلیونی کاربرد دارند. در چاپ افست برای تیراژهای بالا باید زینک های متعدد تهیه کرد.

انواع دستگاه چاپ فلکسو

در این روش از کلیشه‌های فتو پلیمر یا لاستیکی انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود به همین دلیل به آن فلکسو گفته می‌شود.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع دستگاه‌ها می‌توان به:

سرعت‌بالا

چاپ به شکل رول بر روی مواد متنوع ازجمله نایلون و متالایز

چاپ در تیراژهای بالا

هزینه کم اشاره کرد. در این روش چاپ برجسته کلیشه لاستیکی مستقیماً با لفاف موردنظر در تماس می‌باشد.

انواع دستگاه چاپ سیلک اسکرین

این روش از پرکاربردترین روش‌های چاپی محسوب می‌شود. کمتر متریالی را می‌توان یافت که چاپ سیلک اسکرین به‌صورت دستی یا ماشینی روی آن امکان‌پذیر نباشد. در این روش مرکب قابل‌استفاده تنوع بالایی دارد ازاین‌رو می‌توان آن را روی متریال‎های متعدد و متنوعی چاپ نمود. از دیگر ویژگی‌های انواع دستگاه چاپ سیلک اسکرین می‌توان به امکان چاپ روی سطوح:

 • صاف
  • گرد
  • بی‌نظم
  و … اشاره نمود.

  انواع دستگاه چاپ تامپو

این نوع روش جزء چاپ‌های گود به شمار می‌رود.
از مشخصه مهم این روش امکان چاپ روی مواد مختلف ازنظر جنس و شکل هندسی می‌باشد با این روش می‌توان روی انواع سطوح صاف، منحنی، گرد ، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد. در این روش از یک واسط لاستیکی از جنس سیلیکون که به آن تامپون گفته می‌شود استفاده می‌گردد.

انواع دستگاه چاپ افست روی فلز

این روش همان‌طور که گفته شد یکی از باکیفیت‌ترین سیستم‌های چاپ محسوب می‌شود و آن را روی متریال‎های متنوع غیر از کاغذ و مقوا نیز می‌توان چاپ کرد. چاپ روی قوطی‌های رب گوجه‌فرنگی، تن ماهی، آب‌میوه‌های مختلف، قوطی‌های رنگ و … معمولاً به شیوه چاپ افست انجام شده است.

انواع دستگاه چاپ مخمل

در روش چاپ مخمل یا فلوک مخمل یا جیر را در پودرهایی در طول و سطح مقطع چسب کاری شده فرومی‌برند. با این روش طراحان و شرکت‌های تبلیغاتی می‌توانند کارهای خلاقانه و زیبایی طراحی نمایند.

انواع دستگاه چاپ لترپرس

چاپ ملخی که از قدیمی‌ترین ماشین‌های چاپ می‌باشد نوعی چاپ لترپرس است. این نوع ماشین‌ها امروزه کاربرد زیادی ندارند و رو به انقراض می‌باشند اما هنوز هم می‌توان توسط آن‌ها کارهایی مثل:

 • چاپ کارت ویزیت
  • چاپ سربرگ
  • چاپ اعلامیه
  • و …
  را در تیراژ پایین توسط حروف سربی، کلیشه‌های فلزی و قالب‌های برش انجام داد.

  انواع دستگاه چاپ ایچینگ

  این روش شامل ایجاد خوردگی در فلز با استفاده از اسید است. که توسط آن طرح، نقش و نوشته‌ها به‌راحتی به روی فلز حک می‌شود و از بین نمی‌رود. ثبت آرم روی دسته شیرآلات به‌گونه‌ای که در اثر تماس , استفاده و رطوبت از بین نرود و پاک نشود.

حال که با انواع و اقسام دستگاههای چاپ آشنا شدیم میخواهیم بعضی از آنها را موردی مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم در هنگام خرید باید به چه مواردی باید توجه کنیم.

راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر و فلکس

اگر ميخواهيد دستگاه چاپ فلكسی و بنر يا به عبارت كلی دستگاه outdoor  خریداری كنيد که بتوانید اجناسی مثل استیکر ، مش ، چرم و چیزهایی مانند این را چاپ کنید بهتر است به چند نکته توجه داشته باشيد ؛ اصولاً برای خریداری دستگاههای چاپ فلكسی و بنر بایستی به چند نکته اصلی  توجه نمود که در ادامه برای هر کدام از آنها توضیحات کلی ارائه شده که میتوانید با مطالعه آن اطلاعات جامعی را به دست آورید .

نرم افزار ريپ دستگاه :

ريپ نقش مهمی را در خروجی نهايی كار ایفامیکند ، هر قدر ريپ دستگاه شما قويتر باشد كارتان بهتر چاپ ميشود.   منظور از ريپ قويتر ريپی است كه گزينه های بيشتری برای انواع چاپ داشته باشد و پروفايلهای زيادی در خود داشتهباشد، اين پروفايلها معمولا توسط كمپانی  سازنده ريپ و توليد كنندگان دستگاه درست ميشوند و در مواردی هم توسطفروشندگان دستگاه درست ميشود .

در هر حال در نظر داشته باشيد جوهرهايی را  استفاده كنيد كه با آن پروفايل ست شده باشند و به اين نكته توجه داشته باشيد كه اگر قصد داريد از جوهر ديگری به جای جوهری كه كارخانه فروشنده دستگاه  يا فروشنده دستگاه توصيه كرده استفاده كنيد حتماً بايستی پروفايل مخصوص آن جوهر را نيز درست كنيد.

 هد های چاپ :

هد دستگاه مهمترين بخش دستگاه است و نهايتاً شما خروجی كارتان را از آن ميگيريد ، هر هد بسته به نوع كاركردش مزايا ومعايبی دارد كه تا حد امکان در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

تمامی هدها دارای نازلهای بسیار ریزی میباشند که جوهر از آنها خارج میشود این نازلها را نسبت به میزان کوچک یا درشت  بودنشان به انواع 80 ،60 ،42 ، 35 ، 15 و 12پیکولیتر تقسیم میکنند ، اعداد کمتر نشان دهنده ریزتر بودن نازلهای هد است ، هد 12 پیکولیتر کار شما را در حد پرینترهای خانگی چاپ میکند و هدهای با نازل درشت تر برای کارهایی که از فاصله دورتر دیده میشوند مناسب هستند ، در کنار این مسائل تعداد بالای نازلها به سرعت چاپ شما کمک میکند ، تعداد نازلها در هر هد معمولاً با اعداد 128 ، 256 ، 512 و 1024 مشخص میشوند ، هر قدر تعداد نازلها بیشتر باشد سرعت چاپ شما بیشتر خواهد شد به این معنی که زمانی که شما از هد 1024 استفاده میکنید پهنای چاپ شما مثلاً در pass 3 معادل 2/5 سانتیمتر و در هد 128 با همان pass معادل 0/5 سانتیمتر خواهد بود ، در زیر برای هر کدام از هدها توضیح مختصری داده شده که میتوانید آنها را نیز مطالعه فرمایید:

هد زار انگلیس :

هدهای زار یکی از اولین هدهایی است که وارد بازار ایران شد، چندین سال است که کار میکند و همچنان نیز مورد توجه خریداران است از معایب مدلهای قدیمی میتوان به این مسئله اشاره کرد که معمولا کار را تیره چاپ میکند ولی برای چاپ فلکسی مناسب است قیمت مناسبی دارد و برای کارهای تیراژ بالا مناسب است.

هدهای دستگاههای ارائه شده توسط فرارنگ از نوع Xaar 382  و Xaar 600  میباشند که جدیدتیرین نوع و باکیفیت ترین نوع آن است .

  هد اسپكترا :

بعد از هد زار وارد ايران شد و مورد استقبال نيز قرار گرفت ، از مزايای اين هد ميتوان به طول عمرزياد و واقعی تر بودن رنگها اشاره كرد ولی در عوض هزینه های نگه داری این نوع هد بالاتر از هد زار است.

آخرین نسل از این هدها با نام اسپکترا استار فایر وارد بازار شده اند .

    هد اپسون :

هدهای  اپسون در زمينه لارج فرمت جديدتر از بقیه هدها  می باشند ،و قابلیت نصب  روی دستگاهها با عرض کم را نیز ارند ضمنا كيفيت چاپ بسيار بالايی دارد ، رنگها زنده تر چاپ ميشوند ، تكنولوژی كاملاً جديدی دارد و طول عمركمتری دارد البته اين مسئله خیلی مهم نیست چرا که در مقایسه با سایر انواع هد قیمت کلی هدهای اپسون به مراتب کمتر است  .

هد های اپسون ارائه شده از طرف فرارنگ از نوع جدید آن یعنی DX7  میباشند که بسیار سرعت بالاتر از نسل قبلی دارند و گرفتگی هد در آنها کاملا بر طرف شده است .

 هد کونیکا : 

این هد تقریبا بعد از انواع هد دیگر سالونت به بازار عرضه شد . این هد در 4 نوع مختلف یعنی مدل 42 پیکو لیتر و 14 پیکو لیتر عرضه می گردند که هر کدام در دو اندازه 512 و 1024 نازل موجود میباشند . البته مدت بسیار کوتاهی نوع 35 پیکولیتر آن نیز عرضه گردید ولی تولید آن قطع شد .

مزیت این هد پایداری مناسب در هنگام چاپ و گرفتگی کم است و بزرگترین عیب آن سرعت چاپ پائینتر از انواع هدهای زار می باشد .

بدنه دستگاه یا اصطلاحا شاسی :

در واقع  شاسی دستگاه و محل قرار گيری جوهر و كامپيوتر و ساير چيزها را شامل ميشود برای كيفيت چاپ تاثير زيادی ندارد ولی در دراز مدت اگر استقامت لازم را نداشته باشد سبب افت کیفیت چاپ خواهد شد  ضمنا برای تكان های دستگاه ناشی از حركت هد دستگاه موثر است ، همچنین زیبایی ظاهری دستگاه را نیز شامل میشود .

در مورد شاسی دستگاه باید گفت : هر قدر شاسی دستگاه سنگينتر باشد ثبات بالاتری در هنگام چاپ خواهيد داشت ، معمولاً دستگاههای بالای 500 كيلوگرم  را شاسی سنگين می نامند ، البته اين بدان معنی  نيست كه دستگاههای شاسی سبك از ثبات كمتری برخوردار هستند و توانايی چاپ بالايی را ندارند ، فكر ميكنم نوع انتخاب شاسی دستگاه دقيقاً به نياز شما بستگی دارد و تا حدی سليقه ای است و نمیتوان قائده خاصی را برای آن تعریف کرد.

در نهايت گارانتی دستگاه :

گارانتی دستگاه بسیار مهم است ، تا جایی که میتوان گفت مهمتر از خود دستگاه است. چرا که اگر دستگاهی خریداری نمایید که پشتیبانی قوی نداشته باشد عملاً نمیتوانید با آن کار کنید زیرا با کوچکترین مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری ،دستگاه شما قادر به چاپ نخواهد بود و شما نیاز به پشتیبانی خواهید داشت ، خواه این پشتیبانی تلفنی باشد یا حضوری.

دستگاه را از شركتهای معتبر خريداری كنيد ارزان بودن دستگاه را خيلی ملاك كارتان قرارندهيد بلكه فروشنده دستگاه را  رزيابی كنيد و با تحقيق زياد ببينيد كه كداميك خدمات بهتری ارائه ميدهند ، اين مسئله

البته برای شهرستانها بسیار پیچیده تر است چرا که اکثر فروشندگان دستگاهها هنگام فروش دستگاه از خدمات عالی سخن میگویند ولی اکثرا در عما هیچ تعهدی نسبت به خدمات پس از فروش در شهرستانها را ندارند، این موضوع را کاملا جدی بگیرید.

فرارنگ تبلیغ اولین و تنها شرکتی میباشد که تمامی خدماتش در طول دوره گارانتی در سراسر ایران رایگان و بدون اخذ هرگونه هزینه ای است .

خرید دستگاه چاپ بنر

اصلی‌ترین گامی که یک کارگاه چاپ یا چاپخانه دیجیتال برای راه اندازی باید بردارد، خرید دستگاه چاپ بنر است که به نوعی اصلی‌ترین ابزار ممکن را فراهم می‌کند. دستگاه‌های چاپ بنر در مدل‌های مختلفی هستند و هر کدام از آنها توسط برندهای معروف جهانی تولید می‌شوند.

پس اگر مسئله برند، مدل‌های مختلف و همچنین قابلیت‌های این دستگاه‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم، فرایند خرید دستگاه چاپ بسیار پیچیده می‌شود. حال اگر روش‌های مختلف خرید دستگاه چاپ بنر نیز در هر کدام از این شیوه‌ها قرار گیرد، پیچیدگی موضوع بسیار بیشتر از چیزی می‌شود که ما انتظار داریم. پس صبر کنید تا این فرایند را به شکل جزئی‌تر بررسی کنیم.

راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر

خرید دستگاه چاپ بنر به سه گام اصلی تقسیم می‌شود:

انتخاب برند تولید کننده

انتخاب قابلیتهای دستگاه

و در نهایت انتخاب مدل دستگاه

پس اگر ما به یک فروشگاه یا یک شرکت مراجعه می‌کنیم، عملاً دستگاه‌های مختلفی به ما معرفی می‌شود که باید سه مرحله‌ای فوق را در مورد آنها رعایت کنیم تا در نهایت به یک خرید دستگاه چاپ برسیم. بعد از توافق در مورد دستگاه، گزینه‌هایی مانند گارانتی و خدمات پس از فروش و همچنین نصب و جابجایی دستگاه مطرح می‌شود که باید در قرارداد خرید دستگاه چاپ بنر آورده شود و بین فروشنده و خریدار در این مورد توافق صورت گیرد.

گام بعدی، خرید دستگاه چاپ بنر اقساطی، خریددستگاه چاپ به شیوه نقدی ، خرید دستگاه چاپ بنر کارکرده یا خرید دستگاه چاپ استوک است. پس باید خریدار در جریان فرایند خرید دستگاه چاپ قرار گیرد و دقیقاً بدانند که با چه گزینه‌ای مواجه است.

دستگاه ‌های چاپ کارکرده ارزان‌تر هستند، دستگاه ‌های چاپ استوک ممکن است نو یا به صورت دست دوم باشد، دستگاه‌های اقساطی کمی گران‌تر اما در عین حال متنوع هستند. پس این خریدار است که به سراغ خرید دستگاه چاپ بنر اقساطی برود یا از سایر گزینه‌ها استفاده کند. مسائل مالی و شرایط کارگاه تا حدود زیادی در این مرحله تعیین کننده هستند و خریدار باید این فاکتورها را در ابتدای کار خرید دستکاه چاپ در نظر بگیرد.

بهترین برندهای دستگاه چاپ بنر موجود در ایران کدام است ؟ 

اگر به دنبال پیدا کردن بهترین برندهای دستگاه چاپ هستید برای انتخاب آن باید به قطعات اصلی به کار برده شده در دستگاه چاپی که می خواهید آن را خریداری کنید توجه بسیاری کنید این قطعات اصلی شامل دو قظعه main board و brige board می شود که باید به گونه ای انتخاب شود که در نتیجه نهایی دستگاه چاپ بنر ما ، خروجی مشتری پسند و تخصصی ارائه دهیم.

Main board در دستگاه چاپ بنر دستورات را از سیستم دریافت می کند و آنها را به brige board هدایت می‌کند و brige اجازه چاپ دستورات را به هد دستگاه می دهد. یکی از مهم ترین اجزای دستگاه که  شرط اصلی مشخص کردن کیفیت و کارایی یک دستگاه چاپ بنر می باشد هد دستگاه است که نقش رنگ رسانی به سطح و زمینه کار برای بنر را دارد .

هر چه تعداد و فشردگی نازل های سر هد بیشتر باشد ، آن هد از کیفیت و دقت چاپ بالاتری برخوردار می باشد و همچنین اگر تعداد هد های دستگاه بیشتر باشد ، سرعت چاپ دستگاه بیشتر خواهد بود.

کیفیت چاپ بنر را با واحد DPI می سنجند که تعداد نقاط چاپ شده در یک اینچ است که هر چه این عدد بیشتر باشد ، کیفیت چاپ بالاتر خواهد بود ومحصول تخصصی تری ارائه داده می شود هد های معروف چاپ بنر رایج در ایران ، برند های کونیکا – اپسون – اسپکترا و زار است که در حال حاضر هد های کونیکا با رزلوشن ۱۴۴۰ dpi ، از نظر دوام ،سرعت ، کیفیت چاپ و سازگاری با طیف وسیعی از جوهر ها ، دارای محبوبیت زیادی در ایران و جهان می باشند  و به همین دلیل است که دستگاه های چاپ بنر کونیکا هم نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار است و دستگاه چاپ بنر کونیکا ای را یکی از باکیفیت ترین و پرفروش ترین دستگاه چاپ در ایران و از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان معرفی می کنند.

9 تا از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان

۱نیلپیتر nilpeter ؛

شرکت نیلپیتر دانمارک که به غول صنعت لیبل جهان معروف است با تقریبا صد سال سابقه در ساخت ماشین آلات لیبل نوآورترین و پیشرفته ترین سیستم های چاپ لیبل و بسته بندی انعطافپذیر را به بازار جهان عرضه  میکند. به طوری که تمامی بزرگان صنعت لیبل جهان برای سالیان دائم مشتریان متوالی این هستند. نیلپر یکی از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان است

شــرکت نیلپیتــر در اکثــر فن آوری های چاپ پیشــتاز صد در صــد بــازار لیبل بوده، ســطح اختراعــات و فن آوری هــای عرضــه شــده در ماشــین آلات این شــرکت به قدری بالاســت که برای رقبای این شــرکت دســت نیافتنی اســت . قابلیــت چــاپ ماشــین آلات نیلپیتر عــلاوه بر چاپ لیبل و بســته بندی، چــاپ جعبه، لفاف های بســته بندی،  آلومینیــوم،  لیبل هــای IML، تیوب های پلاســتیکی آرایشی-بهداشــتی و چاپ بر روی کاغذ و مقوا می باشد.

شــرکت نیلپیتر با برنامه های آموزش محور و پروژه محور هم اکنون به بازار ایران وارد شــده و این شرکت به همت نمایندگــی خود در ایران (گروه همتــا) برنامه های خود را برای بازار ایران اعلام کرده است.

۲. زیراکس Xerox ؛

مارک دستگاه چاپ

یکی از موفق ترین ابتکارات در مدل کسب و کار مربوط است به دستگاه های چاپ دیجیتال کپی شرکت زیراکس Xerox.

در این مقاله به چالش این شرکت در عرضه نخستین دستگاه های اداری کپی خشک و نحوه غلبه بر آن می پردازیم؛ موضوعی که موجب تغییری تاریخی در دستگاه های زیراکس شده و به نوعی امروزه همه ما از دستاوردهای آن بهره می بریم. در واقع زیراکس را میتوان به عنوان یکی از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان نام برد

آشنایی با شرکت زیراکس

زیراکس با سابقه ای ۱۰ ساله و دریافت ده ها جایزه ملی و بین المللی، پرونده موفقی در عرصه چاپ و کپی دارد. اختراع فناوری عکسبرداری الکترونیکی یا زیرو گرافی خیلی سریع، شرکت را از دنیایی فناوری های قدیمی به فناوری های نوین منتقل کرد. زیراکس Xerox با سرمایه گذاری عظیم در تحقیق و توسعه و توجه به کیفیت و برآوردن نیازها و کسب رضایت مشتری توانست نشان تجاری خود را در دنیای مدیریت مستندات بر همه تحمیل کند و در بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری این صنعت، سرآمد همکان شود. سال ۱۳۵۹، شرکت با عرضه نخستین دستگاه کپی اداری، زنجیره موفقیت های حود را آغاز کرد و به سرعت پس از آن با عرضه محصولات و خدمات متعدد و متنوع در زمینه چاپ گرهای لیزری رنگی، دستگاه های مختلف کپی، نرم افزارهای مدیریت مستندات و پشتیبانی با انواع کاغذ و جوهرهای خشک و تر مراحل ترقی را طی کرد. طی این سال ها شرکت توانسته است در حوزه های متعددی جایگاه ارزش مندی برای خود در میان ۵۰۰ شرکت برتر در جهان به دست اورد.

۳. هایدلبرگ Heidelberg 

دستگاه چاپ هدینگ برگ

کمپانی آلمانی هایدلبرگر دروکماشینن آ گ (به آلمانی: Heidelberger Druckmaschinen AG)‏(معروف به هایدلبرگ؛ Heidelberg) در شهر هایدلبرگ آلمان مستقر گشته و کارخانه‌های آن در شش کشور جهان قرار دارند. با در اختیار داشتن بیش از ۴۷ درصد از سهم بازار جهانی ماشین آلات صنعت چاپ افست، و دیگر تکنولوژی های مدرن چاپ بزرگترین شرکت صنعت چاپ و  از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان می باشد. شرکت هایدلبرگ تنها ارائه کننده راهکارهای یکپارچه و متمرکز در صنعت چاپ جهان است.

۴. کانن Canon:

دستگاه چاپ کانن

کمپانی کانن یک شرکت ژاپنی فعال در زمینه تکنولوژی است. این شرکت اکنون به عنوان یکی از غول های صنعت عکاسی، نور و چاپ مطرح می شود. کانن امروزه در نقاط مختلف دنیا از جمله آمریکا، اروپا، خاورمیانه، آفریقا و اقیانوسیه دارای مراکز مدیریت می باشد که بر تمام شعب کانن در کشور های شامل حوزه خود نظارت میکنند. کانن را معمولا با بازه ی گسترده دوربین های عکاسی آن می شناسند اما اگر شما سر و کار با صنعت چاپ (چه در ابعاد وسیع و تجاری و چه در ابعاد کوچک مانند محل کار و منزل) داشته باشید به خوبی با قدرت چاپگر های کانن آشنا هستید. به دلیل قدرت دستگاههای چاپ کانن آن را به راحتی میتوان در زمره بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان قرار داد

۵اپسون Epson

دستگاه چاپ ایپسون

کمپانی اپسون یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه تولید دستگاه چاپ می باشد و بیشتر شهرت خود را مدیون پرینتر‌های خود است. این شرکت ژاپنی زیر مجموعه ای از گروه سیکو (Seiko) که ابتدا فقط در زمینه ساعت سازی فعالیت داشت می باشد. اپسون همواره محصولات جدید خود را در انواع نمایشگاه های تکنولوژی که هر ساله بر پا می شوند عرضه می کند و همواره از پیشتازان عرصه چاپ به خصوص در زمینه چاپگر های خانگی است. در اینکه اپسون از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در حهان است شکی نیست

۶. کوموری Komori :

دستگاه چاپ کوموری

از آنجا که صنعت چاپ به سوی دیجیتالی شدن پیش می رود و به طور فزاینده ای تبدیل به سیستم های اتوماتیک می شود، شکی نیست نقش انسان در فرایند تولید را تغییر خواهد کرد.

از آنجایی که شرکت کوموری «Komori» به صدمین سالگرد تأسیس خود نزدیک می شود، این شرکت طرز فکر جدیدی را در پیشگامان صنعت به ارمغان آورده است، یعنی توسعه تجهیزات بسیار اتوماتیک که باعث ترغیب خلاقیت برای شکوفایی در وجود انسان در صنعت چاپ  می شود.

۷. اچ پی 

دستگاه چاپ اچ پی

یکی از بهترین برندهای  دستگاه چاپ  است که در دنیا دارای طرفداران زیادی است.

۸ . زایکون Xeikon :

مارک زایکون

ازبهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان شرکت زایکون یک شرکت صد درصد بلژیکی است که شامل ۳ کارخانه است که هر سه در بلژیک می باشند. یکی از کارخانه های آن در شهر ایپر مستقر است که در آن بر روی تجهیزات پیش از چاپ کار می شود. کارخانه دیگر مخصوص تولید تونرهای چاپ است و سومین کارخانه در شهر آنتورپ واقع شده است که مهمترین بخش زایکون Xeikon را به خود اختصاص می دهد.

۹. ریسو Riso :

داستان شرکت ریسو با یک دستگاه ساده‌ی تکثیر استنسیل در روز تولد بنیان گذار آن یعنی نوبورو هاياما در دوم سپتامبر سال ۱۹۴۶ آغاز شد. در پایان جنگ جهانی دوم، او وارد دانشگاه نیهون در توکیو شد. او مجبور بود که برای تأمین مخارج تحصیل و خانواده اش، سطح درآمد خود را افزایش دهد و به همین دلیل بود که او صنعت چاپ دستگاه تکثیر استنسیل را به عنوان حرفه ی خود برگزید.

هاياما باور داشت که «مردم نباید به خاطر آن که کشور ژاپن به عنوان یک ملیت آینده ای ندارد {در شرایط بعد از جنگ}، ایده‌آل های خود را از دست بدهند. ما باید همیشه برای تضمین آینده، ایده‌آل‌های خود را دنبال کنیم.» او این باور را مستقیما در نام شرکت منعکس کرد و «ریسو-شا» به مفهوم “ایده‌آل” را پایه نهاد. پس از گذشت تقريبا ۱۸ ماه، هاياما کار توسعه ی اولین مرکب امولسیون ژاپن با نام «مرکب ریسو» را به پایان رساند. این اولین گام در جهت تبدیل شدن به یک سازنده‌ی تجهیزات چاپی بود. هم اکنون به عنوان یکی از بهترین برندهای  دستگاه چاپ در جهان شناخته می‌شود.

شرکتهای فعال در زمینه چاپ در صنعت مواد غذایی ایران

کامل برچسب

شرکت کامل برچسب با اتکاء به چهار دهه تجربه‎ی بنیانگذار آن، آقای خیراله محبوبی، اکنون از پیشتازان صنعت چاپ و تولیدکنندگان لیبل عمده‎ی ایران می‌باشد. این شرکت با توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های خود در عناوینی نظیر:

  • بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه چاپ افست، فلکسو، دیجیتال و IML
  • آموزش و سازماندهی نیروی انسانی و تبدیل آن‎ها به نیروهای متخصص و ایجاد سازمانی حرفه‌ای و کارا
  • اعمال روز افزون معیارهای کنترل کیفی در کل زنجیره تولید و جلب رضایت مشتری

به موفقیت‌های چشمگیری در صنعت لیبل کشور دست یافته و در سال ۱۳۹۵ به عنوان واحد صنعتی نمونه استان تهران، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزیده شده است.

کامل بر چسب

چاپ نقش الماس

مجتمع چاپ نقش الماس در سال 1381 به عنوان یک واحد کوچک خدمات پس از چاپ با بهره گیری از یک دستگاه چاپ سیلک نیمه اتوماتیک و یک دستگاه خشک کن یووی پا به عرصه چاپ نهاد.

در سال های اولیه شروع فعالیت با توجه به نقش گسترده و اهمیت مراکز خدمات پس از چاپ، این مجموعه کیفیت را سرلوحه کار خود قرار داده و پس از مدت کوتاهی توانست علاوه بر ترفیع خدمات پس از چاپ، خدمات چاپ و قبل از چاپ خود را راه اندازی کند. پس از آن مدیران مجموعه با بررسی بازار و کمبودهای آن به این نتیجه رسیدند که جای یک مجتمع منسجم چاپ و خدمات پس از چاپ که با ارزانترین قیمت و بیشترین تنوع و بهترین کیفیت پاسخ گوی نیاز مشتریان باشد خالی است.

برای رفع خلاء در صنعت چاپ کشور، نیاز مبرم به، به روز شدن ماشین آلات و امکانات قبل و پس از چاپ و همچنین بهره گیری از دانش روز، امکانات نرم افزاری و سخت افزاری احساس می شد، که مجتمع چاپ نقش الماس با بهره گیری از نیروهای متخصص و مجرب در این موارد توانست مشکلات این امر را مرتفع نموده و در فضایی بالغ بر 2500 متر مربع و 250 پرسنل کارگاهی و اداری، در ارائه هرچه بیشتر و بهتر پروژه های چاپی و تبلیغاتی و رفع نیاز سفارش دهندگان (یا همکاران) مخصوصا در حوزه محصولات عمومی، خدمات شایان توجهی را ارائه نماید.

مجتمع چاپ قوانین

مجتمع چاپ قوانین بهترین مشاوره و همکاری لازم را ارائه می نماید و اطمینان و رضایت شما را بالاتر از آنچه انتظار دارید در پیوند زیبا و تحسین برانگیز هنر، کاغذ و جوهر حاصل می نماید.
مجتمع چاپ قوانین با بهره گیری از یک دستگاه افست ۴٫۵ ورقی ۴رنگ همزمان ، یک دستگاه افست ۲ورقی ۴ رنگ همزمان و دستگاه سلفون چسبی، برش، صحافی و… در خدمت شما مشتریان گرامی است.

شرکت پارسیان کاغذ

شرکت پارسیان کاغذدر تاریخ 1380/11/09 تحت شماره 183228 اداره ثبت شرکت های تهران با هدف صنایع تبدیلی کاغذ به ثبت رسیده و جواز تاسیس اداره صنایع و معادن استان سمنان را در تاریخ 1380/11/14 دریافت نموده است.
این شرکت همچنین در تاریخ 1383/01/03 پروانه بهره برداری خود را از اداره صنایع و معادن استان سمنان تحت شماره 1674/123 با ظرفیت سالیانه 16500 تن جهت برش کاغذ A4,A5,A3 دریافت نموده .
این کارخانه در شهرک صنعتی ایوانکی واقع در استان سمنان ,در زمینی به مساحت 14.000 مترمربع نسبت به ساخت حدود 7000مترمربع سوله و ساختمان های اداری اقدام تاسیس گردیده است.

پارسیان لیبل

پارسیان لیبل ( پارسیان برچسب ) با 45 سال سابقه یکی از پیشگامان چاپ و برچسب و لیبل در ایران می باشد که همواره با تجهیزات به روز و نیروهای متخصص و کارآمد در صنعت برچسب و بسته بندی کشور ارائه خدمت نموده است.

برخی از محصولات ما شامل : انواع برچسب کاغذی نیمه براق (برچسب آرت ، برچسب بارکدی و برچسب گلاسه) ، برچسب کاغذی مات ( برچسب مات تحریر، برچسب مات کوتد ) ، برچسب حرارتی یا برچسب ترازو ( حرارتی تاب کوتد ، حرارتی واتر پروف ، حرارتی اکونومیک یا آزمایشگاهی ) ، برچسب فیلمی ( برچسب صدفی pvc ، متالایزر ، شفاف یا شیشه ای ، سفید مات و متال ) ، برچسب های گارانتی یا پلمپ ( برچسب void ، برچسب لایه شونده ) و انواع ریبون ( وکس ، وکس رزین ، رزین )

 • عضویت در فدراسیون بین المللی تولید کنندگان برچسب FINAT به مدت 12 سال از 2007
 • عضویت در اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ ایران I.P.I.E.U

این مجموعه افتخار عنوان اولین تولید کننده ی برچسبهای قابل جابجایی و استفاده مجدد در کشور را داراست. همچنین این مجموعه در سال 1385 پروژه ی تحقیقاتی را به منظور تولید برچسب حرارتی که به طور خاص برای استفاده روی انواع لوله های آزمایشگاهی طراحی شده را آغاز کرده و پس از حدود یکسال اولین محصول خود را به آزمایشگاه های کشور ارایه و تا به امروز پروژه ی بهسازی و بروزرسانی تولید انواع مختلف برچسب حرارتی خاص را در دستور کار متخصصان بخش تحقیق و توسعه پارسیان برچسب بوده و در نتیجه این تحقیقات در حال حاضر چهار نوع محصول حرارتی مخصوص آزمایشگاه می باشد.

فراز نگار

شرکت مهندسی-بازرگانی فراز نگار در بهار 1385 و بر پایه‌ی تجربه ای ده ساله در حوزه جت پرینتر با همت مدیرانی متخصص و دارای تحصیلات آکادمیک در حوزه های بازرگانی خارجی و مهندسی صنایع و تجربۀ کاری درخشان در زمینۀ چاپگرهای صنعتی تأسیس گردید.

فعالیت این شرکت با ارائه خدمات گسترده در سراسر کشور به دارندگان چاپگرهای صنعتی EBS 6000 آغاز گردید. در ادامه راه، با گسترش حوزۀ فعالیت دفتر خدمات پس از فروش خود، این شرکت چاپگرهای صنعتی Sauven مدل های Codajet 6000 R و Codajet 6000 R Plus را تحت پوشش خدمات خود قرار داد و از سوی دیگر همچنین تأمین تمامی مواد مصرفی، قطعات یدکی و خدمات فنی دیگر چاپگرها، از جمله برندهای جت پرینتر لینکس Linx ، جت پرینتر ایماژ Imaje ، جت پرینتر دومینو Domino، جت پرینتر ویدئوجت Videojet و … را به نحو شایسته ای به انجام رساند.

سپس با پیگیریهای مداوم، اعتمادسازی و مشتری مداری و نظر به نیاز صنایع مختلف کشور عزیزمان به پرینترهای صنعتی با کارایی بالا ، مقرون به صرفه و مناسب برای هر کاربر و صنعتگر ایرانی، موفق به اخذ نمایندگی رسمی جت پرینترهای iKonMac آیکون مک انگلستان گردید.

دیده‌بنیان

شرکت دیده بنیان پارس با هدف تولید سیستم های ویژن ومبتنی پردازش تصویر به منظور  بازرسی محصولات و سورتینگ محصولات صنعتی، توسط جمعی از دانش آموختگان دانشگاهی پس از چندین سال تجربه در این زمینه از سال 1390 فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نموده است.
ارتباط مستمر کادر فنی شرکت دیده بنیان با صنعتگران ،عامل اصلی موفقیت شرکت در طراحی و ساخت سیستم هایی است که بتواند اثری کوچک ولی مهم در بهبود کیفیت تولیدات کشور داشته باشد.
محصولات این شرکت طیف وسیعی از ماشین آلات بینایی ماشین برای صنایع مختلف از جمله صنایع ساختمان، خودرو، چاپ و بسته‌بندی صنایع غذایی و دارویی، صنایع .آرایشی و بهداشتی و پلاستیک را شامل می شود.
نوآوری و کیفیت برتر، بررسی دقیق و پاسخگویی رویکرد اصلی در فرایندها ،  محصولات و خدمات شرکت می باشد.
شرکت دیده بنیان پارس همچنین به عنوان نماینده انحصاری دوربین های صنعتی THE IMAGING SOURCE آلمان و اسکنرهای FUEL3D انگلستان، محصولات و خدمات این شرکتها را به صنعتگران ومحققین کشورمان  ارائه می نماید.

صنایع چاپ و بسته بندی آسان قزوین

صنایع چاپ و بسته بندی آسان قزوین با بیش از یک دهه فعالیت  و تجربه ناشی از  همکاری با بزرگترین نامهای تجاری و مهمترین شرکتهای تولیدی در صنوف مختلف و با بهره گیری از مزیت های ذیل و مهیا نمودن  بستر لازم جهت ارتقا کیفیت بسته بندییکی از  بهترین  شرکت‌های حوزه چاپ در ایرانبه حساب میید ودر این مسیر پر پیچ خم به عنوان شریک تجاری تولیدکنندگان و صاحبان برند را یاری مینماید.

 • تولید انواع کارتن ، جعبه ، لیبل و کارتن لمینیتی تمامی زیر یک سقف
 • نگاه تخصصی در حوزه بسته بندی و مشاوره رایگان با تکیه بر مهندسان و نیرو های فنی و کارآزموده
 •  بهره گیری از مدرن ترین تکنولوژی روز دنیا  و ماشین آلات اروپایی ساخت  سوئیس، فرانسه و آلمان
 •  طراحی و پیشنهاد بهترین طراحی ساختار ، طرح گرافیکی ، نحوه بسته بندی و حمل نقل با استفاده از نرم افزارهای به روز دنیا
 •  ایجاد ارزش افزوده و مزیت رقابتی برای مشتریان

مجموعه چاپ و بســته بندی ‌ریما‌‌پک 

مجموعه چاپ و بسته بندی ریماپک دارای بیش از چهل سال سابقه در زمینه چاپ و بسته بندی می باشد. این مجموعه ، در آغاز تحت عنوان جعبه سازی استیل در محدوده میدان بهارستان شروع به فعالیت در زمینه تولید و بسته بندی جعبه های مقوایی نموده و سپس با گسترش زمینه فعالیت خود و ورود به صنعت کارتن سازی در سال ۱۳۷۸ اقدام به راه اندازی مجموعه صنایع بسته بندی مبارکه واقع در جاده مخصوص کرج نمود و هم اکنون به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های حوزه چاپ در ایران به حساب می‌آید

در سال ۱۳۹۵ با بکارگیری ماشین آلات مدرن و به روز و استفاده از نیروهای متخصص و مجرب در جهت تولید با کیفیت تر اقدام به راه اندازی مجموعه چاپ و بسته بندی ریما پک واقع در جاده قدیم کرج نمود.
در سال ۱۳۹۸ مجموعه ای مجهز به دستگاه لمینت اتوماتیک ، انواع دایکات و لترپرس ،دستگاه اتوماتیک سلفون حرارتی ،انواع دستگاه لب چسب ، چاپ چند رنگ کارتن و … در صفا دشت راه اندازی شد.
مجموعه اول صنایع بسته بندی مبارکه واقع درجاده مخصوص کرج
مجموعه دوم چاپ و بسته بندی ریما پک واقع در جاده قدیم کرج
مجموعه سوم تولید ورق سینگل فیس ریما رول واقع در صفادشت

منابع

منبع1 ، منبع 2 ، منبع 3 ، منبع 4 ، منبع 5 ، منبع 6

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top