نمایشگاه ها

سرویس قاشق و چنگال

راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال

در این نوشته سعی میکنیم نکاتی را به شما بگوییم تا شما را در امر خرید سرویس قاشق و چنگال کمک کند و سپس بهترین برندهای قاشق و چنگال را به شما معرفی میکنیم.

 

یکی از مهم‌ترین لوازم آشپزخانه سرویس قاشق و چنگال است. از آنجا که سرویس قاشق و چنگال از آن دسته کالاهایی است که تا مدت‌ها از آن استفاده خواهید کرد و قیمت بالایی هم دارد، هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال باید کاملا دقت کنید. حال چرا سرویس بخریم؟ خوب خرید سرویس این مزیت رو داره که در تعداد بالای مهمان همگی قاشق و چنگالها یک دست بوده و کلیه احتیاجات پذیرایی نیز برآورده میشود.

حال برای خرید سرویس قاشق و چنگال موارد زیر را در نظر داشته باشید.

طرح

طرح سلیقه ای میباشد و ما پیشنهاد خاصی در این مورد نداریم جز ذکر این موضوع که طرح‌های با جزئیات زیاد و خطوط منحنی یا گلدار یادآور طرح‌های سنتی هستند و طرح‌هایی یا خطوط صاف و مستقیم امروزی‌ترند.

جنس

در گذشته بیشتر قاشق و چنگال‌ها را از فلزاتی مانند نقره می‌ساختند. اما امروزه قیمت نقره بسیار بالاست و به‌همین‌دلیل از مواد دیگری برای تولید قاشق و چنگال استفاده می‌کنند. قاشق و چنگال‌های امروزی معمولا از استیل (فولاد) ضد زنگ، تیتانیوم و ترکیب آنها با نیکل، کروم ساخته می‌شوند که البته ممکن است در آنها از دسته‌های چوبی، سرامیک و نظایر آنها هم استفاده کنند. قاشق و چنگال‌های استیل هم به رنگ طبیعی استیل و هم به رنگ طلایی موجود هستند.

کیفیت و وزن

کیفیت سرویس قاشق و چنگال

به‌طورکلی هر چه قاشق و چنگال قرص‌تر و محکم‌تر باشد، بادوام‌تر است. بااین‌حال تخمین کیفیت آنها با چشم و لمس‌کردن به همین راحتی‌ها نیست. برای اطمینان از کیفیت قاشق و چنگال‌ها، می‌توانید از ارقامی که روی بدنه یا بسته‌بندی آنها درج شده‌اند کمک بگیرید.

استیل‌هایی که روی آنها ارقام ۱۰٫۱۸ درج شده است، از عالی‌ترین کیفیت برخوردارند. این ارقام نشان می‌دهند که در ساخت آلیاژ استفاده شده برای این قاشق و چنگال ۱۸ درصد کروم و ۱۰ درصد نیکل به‌کار رفته است. کروم سبب محافظت استیل در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شود و مقدار مناسبی از نیکل این خاصیت ضدزنگ بودن را تقویت می‌کند. علاوه‌برآن نیکل به فلز درخشندگی و جلای بیشتری می‌دهد. کیفیت استیل به کار رفته در قاشق و چنگال برمبنای میزان کروم به نیکل تعیین می‌شود. در بازار علاوه بر کیفیت ۱۰٫۱۸، کیفیت‌های ۸٫۱۸ و  هم موجود است. عدد ۰٫۱۸ ۱۸ پایین‌ترین کیفیت را دارد و احتمال خوردگی در آن به‌دلیل نبود نیکل (به‌عنوان تقویت‌کننده) کمی بالاتر از دو ترکیب دیگر است.

یک ترفند: آهن‌ربا با خودتان ببرید! استیل ضد زنگ در صورت وجود نیکل جذب آهن‌ربا نمی‌شود. اگر آهن‌ربا به آن چسبید، بدانید سرویسی که دارید خریداری می‌کنید، چندان مرغوب نیست.

از نظر وزن، برخی قاشق و چنگال‌ها سنگین‌تر از انواع دیگر آن ساخته می‌شوند. معمولا قاشق و چنگال‌های سنگین‌تر طرفداران بیشتری دارند، اما انواع سبک‌تر هم طرفداران خودشان را دارند. بااین‌حال قاشق و چنگال‌هایی که خیلی نازک و معمولا ارزان‌قیمت هستند ممکن است به آسانی خم شوند و یا بشکنند. هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال این نکته مد نطرتان باشد.

نکته: اگر می‌خواهید قاشق و چنگال‌ها را در ماشین ظرفشویی بشویید، بهتر است از نوع ضدخش آن بخرید. قاشق و چنگال‌های معمولی یا با دسته‌های چوبی برای شستن با ماشین ظرفشویی مناسب نیستند. دلیلش این است که بخش فلزی قاشق و چنگال‌های معمولی که ضدخش نیستند به راحتی خش برمی‌دارد. آنهایی هم که دسته‌های چوبی دارند، دسته‌هایشان پس از مدتی قرار گرفتن در معرض پودر ماشین ظرفشویی خشک می‌شود و ترک برمی‌دارد.

تعداد قطعات موجود در سرویس

تعداد قطعات سرویس قاشق و چنگال

در هنگام خرید به تعداد قطعات موجود در سرویس توجه کنید. البته کمتر سرویسی پیدا می‌شود که تعداد بیشتر از سی چهل مهمان را پوشش دهد. معمولا برای تعداد زیاد مهمان‌ها از روش‌های دیگری برای تهیه ملزومات سرو غذا استفاده می‌کنند. بنابراین فقط باید بیشترین تعداد مهمان‌هایی را که اغلب اوقات ممکن است به منزل‌تان بیایند و برایتان اهمیت دارند حساب کنید. بر این اساس می‌توانید سرویس‌های ۶ نفره به بالا مانند ۱۲، ۱۸ و ۲۴ نفره را خریداری کنید.

نکته: می‌توانید به جای سرویس ۲۴ نفره دو سرویس ۱۲ نفره هم بخرید، اما به این فکر کنید که با خرید دو سرویس، از هر یک قطعات اضافی که اصلا به کارتان نمی‌آیند یک جفت خواهید داشت. از سوی دیگر، قیمت یک سرویس ۲۴ نفره از دو سرویس ۱۲ نفره در شرایط یکسان ارزان‌تر تمام می‌شود.

معمولا برای حساب‌کردن قطعات سرویس‌ها از کلمه «پارچه» استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک سرویس ۲۰ پارچه معمولا برای ۴ نفر و سرویس ۴۵ پارچه برای ۸ نفر کفایت می‌کند. اما به‌طورکلی سرویس‌های قاشق و چنگال از ۱۲ پارچه تا ۱۸۱ پارچه به بالا تولید می‌شوند. اینها مواردی است که در هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال باید به آن دقت کنید.

تعداد قطعات برای چند نفر مناسب است
۵ پارچه ۱ نفر
۲۰ پارچه ۴ نفر
۴۵ پارچه ۸ نفر
۶۲ پارچه ۱۲ نفر

معمولا هر یک از قطعات سرویس در جای مخصوص به خودشان قالب‌بندی شده‌اند و اگر یک عدد از آنها کم باشد کاملا مشخص می‌شود. فراموش نکنید حتما تمام بخش‌های جعبه را وارسی کنید تا چیزی از آن کم نشده باشد (مخصوصا قطعات کم‌تعداد و بزرگ‌تر مانند کفگیر و ملاقه که می‌توان آنها را جداگانه به فروش رساند). البته در فروشگاه‌های معتبر این اتفاق هرگز نمی‌افتد، اما بهتر است احتیاط کنید.

اجزای اصلی سرویس قاشق و چنگال

اجزای سرویس قاشق و چنگال

هر سرویس قاشق و چنگال معمولا قطعات اصلی را دارد. بااین‌حال بعضی از مدل‌ها ممکن است همه موارد موردنیازتان را نداشته باشند. از طرفی همیشه در سرویس قطعاتی مانند چنگال مخصوص دسر، قاشق شکلات‌خوری و قطعات فانتزی دیگری هست که شاید هرگز استفاده نشوند؛ زیرا به راحتی با چنگال و قاشق‌های دیگر جایگزین می‌شوند. برای قطعات اضافی کاری نمی‌توانید بکنید؛ اما اگر قطعه‌ای هست که در سرویس انتخابی شما موجود نیست، آن را همان موقع تهیه کنید و جداگانه بخرید. زیرا ممکن است بعدها دیگر مدل آن را پیدا نکنید.

قاشق

مهم‌ترین انواع قاشق که باید در سرویس قاشق و چنگال موجود باشند عبارت‌اند از:

نوع قاشق اندازه تعداد
قاشق غذاخوری معمولا از بقیه قاشق‌ها بزرگ‌تر است یک دست
قاشق سوپ‌خوری کمی از قاشق غذاخوری کوچک‌تر و گودتر است یک دست
قاشق شربت‌خوری باریک و بلند است و برای هم‌زدن شربت به کار می‌رود یک دست
قاشق چای‌خوری یا قهوه‌خوری کوتاه‌ترین و کوچک‌ترین قاشق سرویس هستند یک دست

برخی از سرویس‌ها قاشق بستنی‌خوری و قاشق دسر هم دارند.

نکته: در این جدول‌ها، منظور از یک دست، در سرویس‌های ۶ نفره ۶ عدد، در سرویس‌های ۱۲ نفره ۱۲ عدد و در سرویس‌های ۲۴ نفره ۲۴ عدد از هر کدام است.

چنگال

نوع چنگال اندازه تعداد
چنگال غذاخوری معمولا از بقیه چنگال‌ها بزرگ‌تر و شاخه‌های آن کشیده‌تر است یک دست
چنگال سالاد کمی از چنگال غذاخوری کوچک‌تر است یک دست
چنگال دسر تقریبا به طول چنگال سالاد است با این تفاوت که کمی نازک‌تر است یک دست
چنگال مخصوص سرو ماهی به طول یک چنگال غذاخوری است اما معمولا نازک‌تر است یک دست

معمولا سرویس‌ها (به‌خصوص سرویس‌های جدید) چنگال‌های متنوعی دارند. چنگال غذاخوری بلند است و شاخه‌های آن کشیده است. به‌عنوان مثال، چنگالی که خیلی کوچک‌تر و دارای دو شاخه است برای خوردن لابستر (نوعی خرچنگ) به‌کار می‌رود. چنگال‌های مخصوص خوردن صدف و حلزون کوچکترند و شاخه‌های آنها گردتر و کوتاه‌تر است. چنگال‌های مخصوص صدف و لابستر شاید در ایران کاربرد بسیار کمتری داشته باشند. لذا هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال اگر این مورد وجود نداشت زیاد مهم نیست.

کارد

نوع کارد اندازه تعداد
کارد غذاخوری معمولا از بقیه کاردها بزرگ‌تر است و نوک آن حالت منحنی دارد یک دست
کارد مخصوص برش کرده و پنیر از کارد غذاخوری کوچک‌تر است و نوک آن منحنی است یک دست
کارد مخصوص سرو ماهی به اندازه کارد غذاخوری است. اما نوک این کارد شکل خاصی دارد که برای جداکردن پوست ماهی در خوراک‌هایی که ماهی با پوست و استخوان سرو می‌شود مناسب است. یک دست
کارد استیک به اندازه یک کارد غذاخوری است اما دارای دو بخش تیز در قسمت تیغه است: تیغه دندانه دار (اره‌مانند) و تیغه معمولی یک دست

کارد غذاخوری در قدیم در ایران کمتر استفاده می‌شد و بیشتر برای خوردن میوه به کار می‌رفت، اما امروزه که غذاهای خارجی در ایران رواج پیدا کرده‌اند کاردها هم کاربرد بیشتری یافته‌اند.

معمولا برای ما ایرانی‌ها کارد غذاخوری همان کارد میوه‌خوری است. اما اگر تمایلی ندارید از کاردهای سرویس‌تان برای خوردن میوه استفاده کنید، کاردهای میوه‌خوری را جداگانه (۶ تایی) بخرید. در بعضی از سرویس‌ها مخصوصا سرویس‌های ایرانی کارد میوه‌خوری جداگانه هم هست.

سرویس‌ها کارد مخصوص آشپزخانه هم ندارند و باید آنها را جداگانه تهیه کنید.

ابزار سرو غذا

ابزارهای دیگر شامل کارد مخصوص برش‌دادن پنیر، ابزار برای برش کیک، قاشق با سرِ گرد مخصوص سرو بستنی، انبر مخصوص یخ، انبر مخصوص سالاد و بسیاری از اقلام ریز و درشت دیگر که هر یک کاربرد مخصوصی دارند.

نوع جعبه سرویس قاشق و چنگال

جعبه سرویس قاشق و چنگال

سرویس قاشق و چنگال معمولا به دو صورت عرضه می‌شود.

  • نوع چمدانی یا سامسونتی با روکش جیر، چرم و نظایر آن؛
  • نوع کنسولی که شبیه میز است و پایه دارد.

فرق آنها در این است که استفاده از نوع کنسولی راحت‌تر است، زیرا در یک مکان ثابت قرار می‌گیرد و مجبور نیستید آن را جابه‌جا کنید. اما سرویس کنسولی جای بیشتری را اشغال می‌کند و باید برای آن فضای کافی در منزل‌تان داشته باشید. در زیر یک نوع کنسولی سرویس قاشق و چنگال را مشاهده می‌کنید:

کنسول سرویس قاشق و چنگال

بودجه

سرویس‌های قاشق و چنگال بسته به نوع برند، کیفیت، تعداد قطعات و نیز سامسونتی یا کنسولی بودن آن در قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. بودجه‌تان را در نظر بگیرید و با توجه به آن خریدسرویس قاشق و چنگال را انجام دهید .

بهترین برندهای قاشق و چنگال

حال در اینجا بهترین برندهای قاشق و چنگال را به شما معرفی میکنیم.

لوگوی ناب استیل

گروه صنعتی ناب استیل

گروه صنعتی ناب استیل با تجربه‌ای ۳۴ ساله، طیف وسیعی از لوازم آشپزخانه، پذیرایی و هتلی را تولید و عرضه می‌نماید. محصولات گروه صنعتی ناب استیل در سه برند عرضه می‌شوند؛ قاشق و چنگال و کارد استیل با نام تجاری ناب استیل، ظروف آشپزخانه و هتلی مانند قابلمه و شفینگ‌دیش با نام تجاری مستر و لوازم توکار آشپزخانه شامل هود، گاز، فر، مایکروویو و سینک با نام تجاری مسترپلاس. اولویت اصلی گروه صنعتی ناب استیل تولید و عرضه محصولات باکیفیت و به‌روز بوده است.

انبر ماهی_قاشق و چنگال وینا_0

 

لوگوی صنایع استیل ایران

صنایع استیل ایران

 

اولین و بزرگترین تولید کننده سرویسهای قاشق ، چنگال و کارد استیل در کشور که همزمان با چهار خط اتوماتیک به شرح زیر ؛ استمرار و پشتیبانی از مشتریان خود را از سال ۱۳۶۲ تاکنون انجام داده است .

  • دو خط تمام اتوماتیک ژاپنی با هدف تولید محصولاتی با کیفیت و اقتصادی جهت مصارف خانگی با تنوع بالا جهت تمام سلایق با برند صنایع استیل ایران.
  • یک خط تمام اتوماتیک ژاپنی با هدف تولید محصولاتی با دوام تر و وزن بیشتر و کیفیتی مطلوب جهت مصارف پذیرایی در رستوران ها ، ارگان ها و هدایا با برند صنایع استیل ایران.
  • یک خط تمام اتوماتیک زولینگن آلمان با هدف تولید محصولاتی بسیار لوکس و با کیفیت ، همگام با تولیدات مشابه در اروپا جهت مصارف پذیرایی تشریفاتی و هتلی با برند پاشا

تنوع قیمتی و کیفیت باعث شده است که صنایع استیل ایران را در زمره بهترین برندهای قاشق و چنگال ایران قرار دهیم.

قاشق و چنگال مونزا

درسا

 

 

شرکت درسا بابکارگیری از روش های تولید ناب (lean production) ومطابق با کیفیت شرکت آلمانی بابرند Solingen (ارائه دهنده برترین قاشق وچنگال) تولید می نماید. نوع استیل مصرفی از بهترین استیل ضد زنگ304 با عیار 10/18 که نشان دهنده 18% کروم و10% نیکل می باشد همچنین کیفیت استیل مصرفی با استاندارد بین المللی 8442 واستاندارد 4346ایران و os5577 انگلستان و DINI4301 آلمان مطابقت داردوبا دقیق ترین دستگاهها طراحی وساخته شده ومیتواندبا ضمانت مادام العمر در خدمت شما باشد.
از مشخصات کیفی محصولات درسا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
– ضد زنگ بودن قاشق وچنگالها
– خاصیت ضد سایش
– مقاوم در برابر خوردگی
– یکپارچه بودن (یک تکه )تمامی محصولات که اکثریت شرکت های تولید کننده به سبب کاهش قیمت تمام شده بصورت دو تکه واز جنس های دیگر استیل استفاده می شود
– تولید 100% تمامی محصولات در داخل کشور
– قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی

این موارد باعث شده است که ما درسا را زمره بهترین برندهای قاشق و چنگال محسوب کنید.

بورس خرید سرویس قاشق و چنگال

برای خرید سرویس قاشق چنگال مورد نظر خود می توانید به خیابان شوش مراجعه کنید. علاوه بر این تیمچه حاجب الدوله بازار بزرگ تهران نیز می تواند در این زمینه به شما کمک گند. با این حال امروزه وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی بسیاری نیز وجود دارند که کار خرید سرویس قاشق و چنگال شما را راحت کرده اند.

جمع‌بندی

ابتدا تعیین کنید سرویس چند نفره لازم دارید و سپس بودجه را برای آن مشخص کنید قیمتها را بررسی کنید و بهترین برندهای قاشق و چنگال را مد نظر قرار دهید و در نهایت خرید خود را انجام دهید.

منبع

منبع1 ،