نمایشگاه ها

Search
Close this search box.

اقتصاد و نمایشگاه : محمدجواد مقیسه، مدیر‌عامل شرکت «بهشت کویر آریانا»

به گزارش پایگاه خبری اخبار نمایشگاه ها ، شرکت بهشت کویر آریانا در حوزه تولید محصولات استراتژیک مرتبط با سیالات فعال است. این مجموعه با بهره‌گیری از تجارب مشاوران خبره داخلی و بین‌المللی تصمیم به تولید محصولات کامپوزیت پیشرفته FRP در ایران کرده و به‌رغم محدودیت‌ها و تحریم‌های وضع‌شده با پشت سر گذاشتن مشکلات و دشواری‌های به‌وجود آمده در سال 1393 مجهزترین کارخانه تولید انواع لوله و اتصالات GRE/FRP را در کشور بهره‌برداری کرده است.

محصولات تولیدی گروه صنعتی بهشت کویر آریانا

محصولات تولیدی گروه صنعتی بهشت کویر آریانا (BKA CO‌) تماماً تحت لیسانس شرکت‌ها و برندهای معتبر بین‌المللی و مطابق با شاخص‌های روز اروپایی است که با توجه به رعایت استانداردهای فنی و کیفی و رعایت دستورالعمل‌های مدیریتی و پاسخ‌گویی به مشتریان در AVL شرکت ملی نفت و کلیه شرکت‌های تابعه قرارگرفته و تنها تولیدکننده و مجری تائید شده در AVL شرکت ملی نفت ایران در زمینه تولید و اجرای خطوط لوله GRE است‌ و محصولات خود را تحت استانداردهای API، Totalspec و سایر استانداردهای بین‌المللی مرتبط تولید می‌کند.

محمدجواد مقیسه، مدیرعامل شرکت بهشت کویر آریانا متولد سال 1366 و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک کسب و کار است. وی در کسوت عضو هیات مدیره چند شرکت تولیدی بازرگانی هم حضور فعال داشته است‌. به مناسبت بیست و سومین نمایشگاه نفت با این مدیر موفق به گفت‌وگو نشستیم.

لطفا مختصری از تاریخچه و ‌تحولات  شرکت «بهشت کویر آریانا» بگویید.

در سال 1387 نسبت به تأسیس شرکت بهشت کویر آریانا اقدام کردم. باتوجه به تخصص در حوزه مکانیک سیالات، رویکرد اصلی شرکت بهشت کویر آریانا فعالیت در حوزه تولید محصولات استراتژیک مرتبط با سیالات قرار گرفت و در این رابطه با بهره‌گیری از تجارب مشاوران خبره داخلی و بین‌المللی تصمیم به تولید محصولات کامپوزیت پیشرفته FRP در ایران گرفت که با ارزیابی شرکت‌های توان‌مند و صاحب دانش بین‌المللی نهایتاً تکنولوژی از کشورهای هلند و آلمان خریداری و به‌رغم محدودیت‌ها و تحریم‌های وضع‌شده با پشت سر گذاشتن مشکلات‌ و دشواری‌های به‌وجود آمده در سال 1393 مجهزترین کارخانه تولید انواع لوله و اتصالات GRE/FRP در کشور‌ واقع در شهرک صنعتی کاسپین قزوین در مرحله‌‌ start up قرار گرفت و به فضل الهی در سال 1394 به بهره‌برداری رسید.

چه تعداد نیروی انسانی در این مجموعه مشغول فعالیت هستند؟

به‌رغم اتوماتیک‌بودن خط تولید در هر شیفت کاری کارخانه بالغ بر 48 نفر مشغول فعالیت هستند و فاز توسعه شرکت میزان اشتغال‌زایی را به 260 نفر خواهد رسانید.

چه محصولات و خدماتی در «بهشت کویر آریانا» تولید و عرضه می‌کنید و امتیاز محصولات و خدمات شما نسبت به کالاهای موجود در بازار چیست ؟

محصولات تولیدی گروه صنعتی بهشت کویر آریانا (BKA CO.) تماماً تحت لیسانس شرکت‌ها و برندهای معتبر بین‌المللی و مطابق با شاخص‌های روز اروپایی است و محصولات تولیدی این شرکت به چند دسته انواع لوله، اتصالات، مخازن و محصولات HIGH TECH   تقسیم بندی می‌شود:

الف) انواع لوله شامل :

  1. (Glass Reinforced Epoxy): GRE  تحت لاینس FLOXY®
  2. 2.      (Glass Reinforced Vinylester): GRV  تحت لاینس FLOWPIPE®
  3. 3.      (Glass Reinforced Polyester): GRP  تحت لاینس FLOWPIPE®

ب) انواع اتصالات بدون درز یکپارچه (GRP, GRE, GRV) تحت لاینس  FLOWBOND®

پ) انواع مخازن قطور تا قطر 8 متر و با ارتفاع 20 متر، تحت لاینسPLASTICON®  

شرکت ما با توجه به رعایت استانداردهای فنی و کیفی و رعایت دستورالعمل‌های مدیریتی و پاسخ‌گویی به مشتریان در AVL شرکت ملی نفت و کلیه شرکت های تابعه قرار گرفته و تنها تولیدکننده و مجری تائید شده در AVL شرکت ملی نفت ایران در زمینه تولید و اجرای خطوط لوله GRE است‌ و محصولات خود را تحت استانداردهای API، Totalspec و سایر استانداردهای بین‌المللی مرتبط تولید می‌کند.

محصولات FLOXY® تولیدی این شرکت (GRE/FRP) جایگزین مناسبی برای خطوط لوله فلزی – پلی اتیلن و RCCP و پوشش و تقویت خطوط فلزی است؛ طوری که در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه رشد استفاده از این محصولات از سال 2000 الی 2015 بیش از 35 درصد افزایش داشته و بالغ بر 28درصد از حجم کل شبکه‌های خطوط لوله اعم از خطوط انتقال نفت، گاز، خوراک پتروشیمی و آتش نشانی و انتقال آب و پساب از لوله‌های FRP تشکیل شده است.

در کشور ما به دلیل برخی ملاحظات و حمایت‌ها از شرکت‌های وابسته به ارگان‌های دولتی و نیمه‌دولتی، استفاده از این محصول استراتژیک – که علاوه بر عمر مفید 30 ساله دارای شاخص‌های دوستدار محیط زیست هم هست – کم‌تر مورد توجه قرار گرفته است. امیدواریم مسئولان با توجه به منافع ملی از نادیده‌گرفتن محصولات جدید HIGH TECH از جمله محصولات کامپوزیت پیشرفته تغییر رویه دهند و منافع جامع ملی را فدای حمایت از برخی شرکت‌های اهتماری نکنند.

مهم‌ترین دست آورد شرکت شما در سال 96 چه بوده است‌؟

در سال 1396 شرکت بهشت کویر آریانا توانست علاوه بر تامین نیاز برخی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های سراسر کشور و منطقه ویژه پارس جنوبی موجبات طیب خاطر صنعت نفت پالایشگاهی و پتروشیمی کشور را از حیث تامین لوله و اتصالات با کیفیت کامپوزیتی ساخت داخل فراهم آورد و ضمن آن‌که در حوزه تولید محصولات HIGH TECH  هم اقدامات شایسته‌ای صورت پذیرفت که در آتی خبرهای آن به عرض جامعه‌ی متخصصان صنعت نفت خواهد رسید.

مهم‌ترین برنامه‌های شما برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال در سال 97 چیست ‌؟

سال 1397 به فرموده مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی است و این مسئولیت خطیر برای آحاد مردم اعم از مسئولان، تولیدکننده و مصرف‌کننده وجود دارد. مسئولان باید بستر لازم جهت ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشور را فراهم و از تولیدکننده حمایت‌ کننند. تولیدکنندگان مسئولیت تولید باکیفیت و باصرفه اقتصادی را سر لوحه کار خود قرار دهند و مصرف‌کنندگان محترم هم اولویت تامین نیازهای خود را از طریق کالای با کیفیت داخلی قراردهند. متقاضی محصولات تولیدی گروه صنعتی بهشت کویر آریانا، شرکت‌های دولتی اعم از پالایشگاه‌ها، میادین نفتی و پتروشیمی‌ها هستند. این مصرف‌کنندگان گرامی با رویکرد ایجاد بازار برای تولیدات high-tech نقش به‌سزایی جهت رشد و شکوفایی و ارتقای صنعت کامپوزیت خواهند داشت که بی‌شک در سده پیش رو به عنوان جایگزین فلز از آن یاد خواهد شد. در این صوت افزایش اشتغال‌زایی در دستور کار تمامی تولیدکنندگان شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه قرار خواهد گرفت.

از مسئولان دولتی و نظام بانکی برای توسعه کسب و کارتان چه انتظاری دارید؟

از مسئولان دولتی تغییر رویکرد و اصلاح روش سازمانی مبنی بر ایجاد و اهتمام در میان بدنه کارشناسی دستگاه ذی‌ربط خود جهت به‌روز کردن اطلاعات و اطلاع از محصولات جدید و ایجاد جسارت در استفاده از محصولات دانش‌بنیان را جهت رشد صنعت کشور در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی خواستاریم. چرا که امروزه کامپوزیت‌ها به‌دلیل خواص ذاتی ضدخوردگی در مناطق دارای خورندگی بالا اولویت اول و اصلی است، ولی در کشور ما تاکنون تابوی استفاده از محصولات غیر فلزی خصوصاً در لوله و اتصالات نشکسته که موجب عقب‌ماندگی صنعت استراتژیک کامپوزیت خواهد شد. لذا شایسته است جهت حفظ سرمایه ملی و جلوگیری از تخریب محیط زیست، استفاده از کامپوزیت‌ها و پوشش‌های کامپوزیتی را در نواحی، محیط‌ها و به منظور سیالات خورنده در دستور کار قرار دهند.

و کلام آخر؟

گروه صنعتی بهشت کویر آریانا جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری و اهداف ارزشمند دولت محترم خصوصا در صنایع نفت و گاز با ایجاد زیرساخت مجهز آمادگی کامل دارد و در مسیر آبادانی و رشد کشور از هیچ‌گونه مساعدتی فروگذار نخواهد کرد و آمادگی دارد در صورت تقاضا امکانات تامین مالی خارجی جهت فاینانس پروژه‌های صنعت نفت علی‌الخصوص در حوزه میادین مشترک را میسر کند.