EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

رضا رضایی عنوان کرد: ایران استحقاق دارد نمایشگاه چاپ خاورمیانه باشد – اخبار نمایشگاه ها

رضا رضایی پیشکسوت صنعت چاپ کشور معتقد است؛ ایران استحقاق دارد که میزبان نمایشگاه چاپ منطقه خاورمیانه باشد و با توجه به شرایط اقلیمی و سابقه در صنعت چاپ در کشور می تواند بازار خوبی برای 500 میلیون جمعیت کشورهای اطراف ایران باشد.
روابط عمومی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته، رضا رضایی فعال و پیشکسوت صنعت چاپ کشور با اشاره به اهمیت نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران گفت: با رشدی که بعضی صنایع کشور در حوزه ماشین سازی به خصوص در چاپ های رول و کوتینگ داشتیم سال های اخیر تغییراتی در نمایشگاه رخ داده است و ما شاهد حضور دستگاه های خوبی در این رویداد بودیم.
وی با بیان اینکه عنوان اصلی نمایشگاه ماشین آلات چاپ و بسته بندی است، ادامه داد: زمانی که این ماشین ها در نمایشگاه حضور داشته باشند بازدیدکنندگان آن یعنی صاحبان صنعت و خریداران آن به نمایشگاه می آیند و اگر دستگاه ها نباشند فقط خدمات صنعت چاپ باقی می ماند که آمدن خدمات در نمایشگاه نه برای شرکت کننده و نه چاپخانه دار نفعی ندارد.
رضایی با اشاره به حضور نمایندگان کارخانه های چاپ و بسته بندی بزرگ دنیا در این نمایشگاه عنوان کرد: از سوی دیگر به دنبال تحریم های ظالمانه بر علیه ایران خرید و گشایش اعتبار برای خریداری از خارج کشور سخت شده از سوی دیگر ما با مشکل کمبود ارز روبروییم که شرایط کار را برای کمپانی های خارجی همچنین فعالان چاپ و بسته بندی تهران سخت کرده است.
وی یادآور شد: نباید فراموش کنیم که نرخ ارز هم خیلی بالا است و اگر بخواهید یک ماشین دو میلیون یورویی خریداری کنید حدود 700 میلیارد تومان می شود که این حجم سرمایه گذاری توجیه زیادی ندارد زیرا یک چاپخانه مگر چه میزان کار چاپ می کند که پاسخگوی این سرمایه گذاری باشد.
رضایی با بیان اینکه این صنعت مشکلات سنگینی دارد، گفت: نمایشگاه چاپ و بسته بندی می تواند کسانی که تلاش می کنند در داخل کشور ماشین می سازند را به تولیدکنندگان و فعالان این حوزه معرفی کند و زمینه آشنایی و گسترش فعالیت های کاری و تبادل ارتباطات را توسعه دهد.
وی با طرح این موضوع که البته ماشین ها جوابگوی نیاز حتی 50 درصدی کشور هم نیست، عنوان کرد: تکنولوژی امروز در جهان جهشی حرکت می کند و ما حتی اگر بخواهیم ماشین های چند سال قبل کشورهای دیگر را بسازیم در بازار رقابت جایگاهی نخواهیم داشت و ماشین سازان ما باید به تناسب رخدادهای نوین این صنعت دستگاه های خود را بسازند.
به گفته رضایی، در ماشین های چاپ کیفیت دستگاه ها روز به روز بیشتر می شود، اپراتوری ساده تر می شود و سرعت کار بالا می رود و ماشینی که کار کیفی کار بهتر را در مدت زمان کوتاه تر انجام می دهد می تواند در بازار رقابت باقی بماند.
این پیشکسوت صنعت چاپ با بیان اینکه مسئولان نمایشگاه تلاش خود را برای برگزاری هر چه بهتر آن انجام می دهند، یادآور شد: ایران استحقاق دارد که نمایشگاه چاپ منطقه خاورمیانه باشد و با توجه به شرایط اقلیمی و سابقه در صنعت چاپ در کشور می تواند بازار خوبی برای 500 میلیون جمعیت کشورهای اطراف ایران باشد.
وی تاکید کرد: اما در مسیر کار مشکلات زیاد است و نمایشگاه نقشی که باید باز کند عملا به دلیل نبود شرایط مناسب نمی تواند داشته باشد، بخش عمده ماشین های این صنعت وارداتی است و با نرخ ارز کنونی یک چاپخانه دار نمی تواند به سادگی ماشین خریداری کند و رقابت داشته باشد زیرا برای واردات ماشین به سرمایه سنگینی نیاز دارد.
رضایی با بیان اینکه نمایشگاه می تواند تبلیغاتی و فضایی ایجاد کند تا اطلاعات مردم نسبت به توانایی های صنعت چاپ ارتقا پیدا کند، گفت: آشنایی با دستاوردهای نوین این حوزه می تواند کمک خوبی به تولیدکننده داخلی برای معرفی صنعت بوده و آینده نویدبخشی برای آنان باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top