نمایشگاه ها

يکي از اهداف برگزاري نمايشگاه رساندن صداي فعالان اين حوزه به گوش مسئولان است

بيست و نهمين نمايشگاه چاپ و بسته ‌بندي تهران با حضور 308 شرکت داخلي و 18 شرکت خارجي 29 مهر تا 2 آبان در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار مي شود.

احمد ابوالحسني، رئيس اتحاديه چاپخانه‌ داران و برگزارکننده نمايشگاه چاپ و بسته بندي با اشاره به استقبال فعالان حوزه چاپ از نمايشگاه، گفت: 308 شرکت داخلي و 18 شرکت خارجي فعال حوزه چاپ از کشورهاي چين، آلمان، ترکيه و ايتاليا براي حضور در اين رويداد ثبت‌ نام کرده‌اند.
وي افزود: با توجه به کاهش شيوع  کرونا، امسال با استقبال خوبي از سوي مخاطبان روبه ‌رو شديم، به ‌طوري که 230 شرکت که متقاضي حضور در نمايشگاه بودند، به دليل محدوديت فضا امکان حضور در نمايشگاه را پيدا نکردند.
ابوالحسني با اشاره به فضاي برگزاري نمايشگاه، توضيح داد: امسال نمايشگاه در فضايي به وسعت 3100 مترمربع در فضاي مسقف برپا مي‌شود، اما فضاي مفيدي که در اختيار غرفه ‌داران قرار دارد، حدود 19 هزار و 644 مترمربع است؛ اين درحالي است که قبل از کرونا اين فضا 25 هزار مترمربع بود و سال گذشته به 13 هزار متر رسيد.
وي همچنين با بيان اينکه 500 مترمربع از فضاي نمايشگاه در اختيار هر يک از شرکت ‌کنندگان نمايشگاه قرار دارد، گفت: اين فضا در دوران قبل کرونا به 3 تا 4 هزار مترمربع رسيده بود، سال گذشته هم 200 متر مربع بود؛ البته براي نمايشگاه سال آينده هماهنگ کرديم که فضاي کلي سالن‌ها را در اختيار داشته باشيم.
ابوالحسني در ادامه از برگزاري دوره‌ و کارگاه‌هاي آموزشي درباره موضوعات مختلف روز صنعت چاپ همزمان با چهار روز برگزاري نمايشگاه چاپ تهران خبر داد.
ابوالحسني با اشاره به پيشران بودن صنعت چاپ، عنوان کرد: 90 درصد ماشين‌هاي صنعت چاپ و 70 درصد مواد اوليه اين حوزه وارداتي است و به ‌دليل تحريم‌هاي ظالمانه‌ اي که عليه ايران وجود دارد، ماشين نو معمولا به کشور وارد نمي‌شود؛ درحالي ‌که بخش زيادي از نمايندگي شرکت‌ هاي خارجي تمايل دارند که دستگاه‌هاي جديد به ايران وارد کنند.
وي تاکيد کرد: از سوي ديگر براي نصب ماشين‌ آلات چاپ با مشکلات جدي روبه ‌رو هستيم؛ نصب ماشين چاپ  به دليل حساس بودن دستگاه‌ها و لزوم دقت در هنگام نصب، گاهي چهار تا پنج روز طول مي‌کشد و متاسفانه اين فضا قبل از برگزاري نمايشگاه در اختيار قرار نمي‌گيرد و در عمل نمي‌توانيم ماشين چاپ زيادي در نمايشگاه داشته باشيم.
ابوالحسني با بيان اينکه تجربه اين کار در سال‌هاي گذشته هم تکرار شده است، گفت: در دوره‌‌اي که امکان نصب دستگاه‌ ها از 10 روز قبل فراهم شده بود، يک نمايندگي توانست ماشين گالوس را که فقط 6 ماه از توليد آن مي‌گذشت به نمايشگاه بياورد و در مدت زمان کوتاهي تعداد زيادي از آن دستگاه را بفروشد.
وي در ادامه بر ضرورت توجه به موضوع صادرات صنعت چاپ تاکيد کرد و افزود: بايد بتوانيم با برنامه ‌ريزي مناسب بازار منطقه را در دست بگيريم، نه اينکه بازار را به کشور ترکيه بسپاريم که 45 درصد بازار منطقه را گرفته است، فعالان چاپ اين کشور چون حمايت دولت و تشويق‌هاي صادراتي دارند توانسته‌اند در بازار صادرات موفق باشند.
ابوالحسني با تاکيد بر نقش دولت‌ها بر کاهش مشکلات اقتصادي و قانوني برسر راه فعالان حوزه صنعت چاپ گفت: يکي از اهداف برگزاري نمايشگاه نيز رساندن صداي فعالان اين حوزه به گوش مسئولان است.
وي با بيان اينکه ماشين کوچک در صنعت چاپ، حدود يک‌ ميليون يورو قيمت دارد، ادامه داد: قيمت‌ها به حدي بالا رفته است که اگر چاپخانه‌ دار عاشق کارش نباشد، مي‌تواند با اين مبلغ، سود بيشتري کسب کند.
ابوالحسني با بيان اينکه اگر تحريم‌ هاي ظالمانه عليه ايران برداشته شود، در يک رقابت سالم مي‌توانيم دستگاه ‌هاي مدرن و جديد به کشور وارد کنيم و در رقابت با ساير کشورها، حضور پررنگي در منطقه و بازار بين ‌الملل داشته باشيم.
نمايشگاه چاپ و بسته‌ بندي تهران 29 مهر‌ماه تا 2 آبان از ساعت 8 تا 15 در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران در حال برگزاري است.