نمایشگاه ها به ترتیب موضوعی:

سعيد وفاپور

شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران مجهزترين ناوگان دريايي خاورميانه را دارد

سعيد وفاپور مدیرعامل شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران: شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران مجهزترين ناوگان دريايي خاورميانه را دارد

شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران با نزدیک به سه دهه سابقه از شرکت های فعال در عرصه انرژی کشور است، همچنین این شرکت در نمایشگاه بین المللی نفت حضور چشمگیری دارد به همین مناسبت گفت و گویی با سعید وفاپور مدیرعامل شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران داشته ایم که در ادامه می خوانید:

خودتان را معرفی کرده و سوابق اجرایی و علمی خود را در صنعت نفت شرح دهید؟
من سعيد وفاپورهستم، كارشناسي ارشد از دانشگاه صنعت نفت دارم و سابقه مديريت مالي، معاونت اقتصادي و پشتيباني، سابقه حضور در هيات مديره شركتهاي گلوبال پتروتك كيش و مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران و فراسكوي عسلويه و حضور در شركتهاي پتروشيمي را دارم.

تاسیسات دریایی ایران در چه سالی فعالت خود را آغاز کرد
شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران(IOEC) سال 1371 تاسیس شد و در حال حاضر، اين شركت جزء واحدهاي تجاري شركت سرمايه‌گذاري اهداف است و واحد تجاري نهايي گروه شركت صندوق‌ بازنشستگي كاركنان صنعت نفت است، دفتر اصلي شركت در تهران و كارخانه هاي ساخت آن در خرمشهر است.
شرکت تاسیسات دریایی مشخصا در چه زمینه ای فعالیت می کند؟
موضوع فعاليت شركت اصلي انجام كليه كارهاي مهندسي، طراحي، ساخت و نصب، تعمير و اجراي سازه‌هاي ثابت و متحرك دريايي(با نيروي محرك يا بدون نيروي محرك) از قبيل سكوهاي ثابت و متحرك دريايي، اسكله‌ها، شناورها، خطوط لوله دريايي و خشكي و ديگر ساختمان‌ها و تاسيسات دريايي و ساحلي مربوطه و ساير عمليات مرتبط با موضوع فعاليت اصلي شركت است. همچنين برای ساخت سكوي شناور، جواز تاسيس در سال 1380 از سازمان صنايع و معادن بوشهر جهت گسترش فعاليت‌هاي شركت در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) اخذ شد. همچنین شرکت IOEC به عنوان نخستين پيمانكار عمومي كشور در بخش فراساحل در سال ۱۳۷۱ تاسيس شد تا عمليات ساخت و نصب تاسيسات دريايي مورد نياز صنعت نفت و گاز را به انجام رساند. اين شركت تخصصي همواره تلاش داشته با توسعه خدمات خود در عرصه فراساحل نفت و گاز، پشتيباني مناسبي از عمليات مختلف دريايي همچون لوله‌گذاري، نصب سازه‌هاي دريايي و راه‌اندازي به عمل‌آورد. امروزه IOEC به عنوان يك پيمانكار EPCI و EPCD در بخش فراساحل و خشکی در سطح کشور و منطقه شناخته شده است. اين شركت فراساحلي همچنين با بهره‌گيري از توانمندي كامل در حوزه‌هاي مهندسي، تداركات، ساخت، نصب، حفاری و راه ‌اندازي همچنين لوله‌گذاري، اندود بتن، كابل‌گذاري و مديريت مگاپروژه‌ها قادر است، خدمات ممتازي به پروژه‌‌هاي فراساحل و خشکی در حوزه‌هاي متعدد صنعت نفت و گاز ارائه می کند.
این شرکت در عرصه تولید چه دستاوردهایی داشته است؟
به جرات می‌توان فعاليت‌هاي همزمان فراساحل و خشکی شرکت مهندسي وساخت تاسيسات دريايي ايران را نقطه قوت اين شركت در اجراي پروژه‌هاي دريايي برشمرد. عملكرد ممتازي كه با بهره‌گيري از مستعدترين نيروهاي صنعت نفت و گاز امكانپذير شده است. به كارگيري نيروهاي متخصص به عنوان سرمايه اصلي بزرگترين شركت فراساحلي كشور، راهبرد اساسي متوليان شرکت است. از سوی دیگر نمي‌توان توسعه ناوگان و تجهيزات شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران را به عنوان استراتژي مهم ديگر IOEC از نظر دور داشت. راهبردي كه موجب شده تا تاسيسات دريايي ايران مجهزترين ناوگان دريايي خاورميانه را شامل شناورهاي جرثقيل‌دار (تا ظرفيت ۵۰۰۰ تن)، لوله‌گذار، نقشه بردار، لايروب، اقامتي، غواصی و حمل دريايي به خدمت گيرد. شرکت مهندسی و ساخت تاسيسات دريايي ايران همچنين ارتقاي كيفيت، تحويل به موقع پروژه‌ها، ايجاد بيشترين ارزش كسب شده و كسب رضايت كارفرمايان را در سرلوحه كار خود قرار داده است و حضور گسترده در بازار رو به رشد صنعت نفت و گاز در کشور، منطقه و جهان نيز استراتژي اصلي بزرگترين شركت فراساحلي كشور را تشكيل مي‌دهد. شرکت IOEC همچنین به‌منظور افزايش ظرفيت خود، ارتباط استراتژيكي با بسياري از شركت‌ها برقرار كرده و با تاسيس شركت‌هاي اقماري متعدد، درصدد تبديل شدن به يك گروه E&P در دریا و خشکی مي‌باشد.
ویژگی متمایز محصولات شما با دیگر شرکت های مشابه چیست؟
ويژگي ممتاز و منحصر به فرد محصولات شركت IOEC دانش محور بودن(Knowledge Base) و تكنولوژي محور بودن(Technology-driven) آن است كه مختص صنعت فراساحل(Offshore) مي‌باشد. براي چند مورد اخير آن مي‌توان به لوله‌راني افقي(HDD)، تنها طراح و سازنده‌ي ترمينال‌هاي شناور(SBM) در ايران، انجام عمليات طولاني‌ترين كشش لوله از ساحل به دريا(beach pull) و انجام حجم سنگين لايروبي در جاسك به ميزان 350هزار متر مكعب طي مدت 40 روز اشاره کرد. همچنين امكان انجام همزمان پروژه‌هاي خشكي، ساحلي و فراساحلي از مزيت‌ها و توانمندي هاي اين شركت است كه رقيبي در ايران كه تخصص كامل و همزمان اين سه حوزه را داشته باشد وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم پشتیبانی ما آماده است تا پاسخگوی سوالات شما باشد
Scroll to Top