EXHIBITIONS NEWS

نمایشگاه ها

مهندس فرامرز باریکانی رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی صنعتی پکاشیمی

شرکت پکاشیمی تامین کننده پوشش خط لوله انتقال نفت خام گوره – جاسک

مهندس فرامرز باریکانی رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی صنعتی پکاشیمی: شرکت پکاشیمی تامین کننده پوشش خط لوله انتقال نفت خام گوره – جاسک

شرکت پکا شیمی به بزرگترین تولید کننده رنگ پودری در کشور و در منطقه تبدیل شده است. نشریه اقتصاد و نمایشگاه با مهندس فرامرز باریکانی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی صنعتی پکاشیمی گفت و گویی انجام داده که در ادامه می خوانید:
تاریخچه فعالیت شرکت را شرح دهید و مشخصا در چه زمینه ای فعالیت می کنید؟
شرکت تولیدی صنعتی پکاشیمی در اسفند ماه سال 1374 برای راه اندازی خطوط توليد انواع رنگها و پوششهای پلیمری با اولویت راه اندازی خط تولید انواع رنگهای پودری الکترواستاتیک در ایران تاسیس شد و پس از مطالعات و بررسی های فنی و تکنولوژیکی در سال 1377 اقدام به تهیه و نصب ماشین آلات و تجهیزات برای دو خط تولید کم ظرفّیت کرد و در سال 1378 مرحله تولید آزمایشی را پشت سر گذاشت و نهایتاً از سال 1379 به تولید انبوه رنگهای پودری الکترواستاتیک اقدام کرد . شرکت تولیدی صنعتی پکاشیمی از بدو راه اندازی تاکنون همواره توسعه تولید محصولات متنّوع و افزایش ظرفیت براساس افزایش تعداد خطوط تولید و سایر تجهیزات و زیرساختها را در دستور کار خود داشته است به صورتی که در حال حاضر با دارا بودن 14 خط تولید و 8 واحد تولید رنگهای متالیک و طرح دار با ظرفیتی بالغ بر 14000 تن در یک شیفت جایگاه خود را بعنوان بزرگترین تولید کننده در این صنعت در کشور و در خاورمیانه و در اوراسیا تثبیت كرده و یکی از واحدهای بزرگ تولید انواع رنگهای پودری در مقیاس بین المللی است .
ضرورت و دلیل پکاشیمی برای راه اندازی خط تولید رنگ های پودری را توضیح دهید؟
دلیل انتخاب راه اندازی خط تولید انواع پوششهای پلیمری و رنگهای پودری الکترواستاتیک ، نیاز روز افزون کشور و وارداتــی بودن آن و ضرورت داخلی نمودن تولید آن و از سوی دیگر توسعه مستمر بازار جهانی این محصول بوده است .
ظرفیت تولید شما چقدر است؟
ظرفیت اسمی 14000 تن در یک شیفت و در بدبینانه ترین وضعیت و با ملاحظه توقفات ناشی از تعویض برنامه تولید خطوط تولید ، 12000 تن عملیاتی در ١/٥ شیفت و 24000 تن عملیاتی در 2 شیفت 12 ساعته است.
در عرصه تولید و صادرات چه دستاوردهایی داشته اید؟
علیرغم محدودیتهای ناشی از تحریم موفق به دستیابی و توسعه تدریجی سهم خود از بازارهای قطر ،عمان ، عراق ، افغانستان ، روسیه و بلاروس شده ایم همچنین سهم پکاشیمی از بازار داخلی حداقل 40% از ظرفیت کل بازار است .
پکاشیمی برای تامین مواد اولیه موردنیاز خود با چه مشکلاتی مواجه است؟
در حال حاضر ، تلاش هایی که توسط برخی تولید کنندگان داخلی انجام شده است و با ملاحظه ظرفّیت و محدودیتهایی هم که آنها دارند می توان گفت میزان وابستگی به واردات مواد اولیه از خارج از حدود 100% به حدود 80% کاهش یافته است که این روند با توسعه زیرساختها و بالاخص توسعه فّنی و تکنولوژی واحدهای بالادستی می تواندبهبود یابد . – بدیهی است شرایط ناشی از تحریم سرعت تامین مواد اولیه را کند و روند آنرا پیچیده تر می کند ولی مشکل اساسی تولید وصنعت بيشتر از تحریم های خارجی ، اتخاذ روشها و سیاستهای محدود کننده توسط دستگاههای مسئول و دربسیاری موارد روشها و سیاستهای متناقض توسط دستگاههای ذیــربط از قبیل وزارت صمت ، بانک مرکزی و غیره می باشد که به یک نوع خود تحریمی شدید داخلی منجر شده است وعلیرغم توانایی تولید کنندگان داخلی به تامین و حمل مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید به گمرکات کشور ، مدتّها می بایست در تنگنای مقررات دست و پاگیر گمرکات و تخصیص ارز توسط بانک مرکزی متحیر و سرگردان باقی بمانند و بعضاً مواد اولیه در اثر رسوب طولانی مدت درگمرکات در معرض آسیب و صدمه قرار ميگیرد.
عمده تاثیر تحریم ها ناشی از سیاستهای تشدید کننده محدودیتها برای تولید کنندگان توسط دستگاههای مسئول و دامن زدن به تحریم داخلی وخود تحریمی می باشد. – بحران همه گیری کرونا بر فعالیتهای تولید و میزان فروش ما تاثیر محسوسی نداشته است .
آینده صنعت رنگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
آینده هر صنعتی به رویکرد صاحبان آن صنعت و سیاستها و چشم اندازهای دستگاههای مسئول بستگی دارد. از نظر بنده توسعه فنی و تکنولوژیکی و توسعه محصولات تنها راه بقا و پایداری هر صنعتی می باشد که با این رویکرد بنده به آینده صنعت رنگ امیدوار هستم . در شرایطی که جنگ اقتصادی تمام عیار در جریان می باشد ، مسئولان محترم دستگاههای مسئول از وزارت صمت ، بانکها و بانک مرکزی می بایست توجه داشته باشند که با روشهای استاندارد دوران عادی نمی توان صنعت و اقتصاد را راهبری نمود و این شرایط ویژه راه حلها و روشهای ویژه خودش را می طلبد. نمی توان صاحبان صنایع را بعنوان افسران جنگ اقتصادی مسئول تلاش ونبرد در این میدان دانست ولی با مقــررات فلج کننده دست و پای آنها را بست و دراین میدان نبرد پشت آنها را خالی کرد و آنها را تنها رها کرد و انتظار جهش تولید را هم داشته باشیم . تحقق خواست مقام معظم رهبری و سایر مقامات عالی نظام برای جهش تولید الزاماتی دارد که می بایست دستگاههای مسئول بدون فوت وقت به تامین الزامات مورد نیاز بپردازند.
در پایان از فرصتی که برای این مصاحبه فراهم نمودید تشکر و قدردانی نموده و برای همه تلاشگران در عرصه صنعت و تولید کشور آرزوی استقامت ، صبر ، امیدوارى و تداوم تلاش بیشتر برای عبور از شرایط سخت کنونی را دارم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top