EXHINITION NEWS

نمایشگاه ها

برج خنک کننده

راهنمای برج خنک کننده

در این نوشته اطلاعات کافی در مورد برج‌های خنک کننده در اختیار شما قرار میدهیم و این اطلاعات در مورد جنس و نحوه تقسیم بندی برج های خنک کننده بر اساس روشهای انتقال حرارت و نوع مکش هوا خواهد بود تا با استفاده از این اطلاعات بتوانید خرید برج خنک کننده را انجام دهید. در ادامه شما را با بهترین سازندگان برج خنک کننده در ایران آشنا میکنیم.

خرید برج خنک کننده باید مطابق محاسبات انجام شود ، این محاسبات با داشتن چهار پارامتر دبی آب در گردش ، دمای ورود به برج خنک کننده ، دمای خروج از برج خنک کننده و حداکثر دمای مرطوب محیط به دست می آید.

چگونگی خرید برج خنک کننده

 

اولین قدم جهت خرید برج خنک کننده مشخص کردن نیاز خنک کاری در سیستم می باشد ، نیاز به خنک کاری در یک مجموعه در نهایت با تعیین دمای گرم و دمای سرد و حجم آب مورد نیاز صورت می پذیرد. در حالتی که دمای سرد طراحی شده بالاتر از حداکثر دمای مرطوب محیط باشد می توان نسبت به انتخاب برج خنک کننده اقدام نمود زیرا برج های خنک کن فقط می توانند تا 3 درجه بالای دمای مرطوب محیط ، آب را خنک کنند. حال نیاز است چهار پارامتر زیر را مشخص کنید :

 1. دمای ورود به برج خنک کننده
 2. دمای خروج از برج خنک کننده
 3. حداکثر دمای مرطوب محیط
 4. دبی آب در گردش

با داشتن این چهار پارامتر با استفاده از نمودار انتخاب برج خنک کننده یا نرم افزار انتخاب برج خنک کننده نسبت به تعیین ظرفیت برج خنک کن اقدام می کنیم. حال که تناژ برج خنک کننده را بدست آورده ایم به انتخاب و خرید برج خنک کننده می پردازیم.

جنس سازه برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده جنس سازه و اسکلت برج خنک کننده را تعیین کنید :

 1. فایبرگلاس
 2. گالوانیزه
 3. فولاد ضد زنگ
 4. بتن
 5. چوب

در این بین ساخت برج خنک کننده چوبی منسوخ شده است و تنها برای جایی کاربرد دارد که نیاز به ساخت برج خنک کن ارزان و موقت می باشد. برج خنک کننده بتنی معمولا در ساخت تناژ های بالا مانند برج خنک کننده نیروگاه مورد استفاده قار می گیرد. بنابراین در این بین دو برج خنک کننده فایبرگلاس و برج خنک کننده فلزی بخش عمده بازار را در اختیار دارند. برج خنک کننده فایبرگلاس عمر بالاتری از برج خنک کننده فلزی دارد و در مقابل رطوبت و خوردگی مقاوم تر است.

خرید برج خنک کننده

نوع برج خنک کننده :

قبل از خرید نوع برج خنک کننده مورد نیاز را مدنظر قرار دهید :

برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته

اساس کار این تجهیز مشابه نوع مدار باز است با این تفاوت که سیال فرایندی با هوای خنک‌کننده تماس پیدا نمی‌کند. در «برج خنک‌‌کننده مدار بسته» (Closed circuit cooling tower)، دو مسیر خارجی مجزا به همراه یک کویل خنک‌کننده وجود دارد. این کویل سیال فرایندی را از هوای بیرون جدا می‌کند تا آلودگی وارد آن نگردد. سیال فرایندی درون مدار داخلی جریان دارد. آب در مدار خارجی و در ترکیب با هوا گردش می‌کند. گرما از سیال فرایندی در ابتدا به آب منتقل و سپس از طریق تبخیر به هوا دفع می‌شود.

مزایا

 1. کاهش هزینه‌ی عملیاتی پمپ کردن
 2. نیاز به مساحت و حجم کم برای نصب

معایب

 1. گران بودن
 2. سنگین‌تر و بزرگ‌تر بودن نسبت به نوع مدار باز

کاربرد

 1. در صنایع برودتی، تهویه‌ی مطبوع و گرمایش

برج خنک کننده مدار باز

این تجهیز با نام «برج خنک‌کننده‌ی مدار باز» (Open circuit cooling tower) نیز شناخته می‌شود. اساس کار این برج همانطور که اشاره شد، تبخیر آب است. آبی که قرار است خنک شود از واحد به برج پمپ می‌شود. تبخیر آب در هوای ورودی باعث کاهش دمای آن می‌گردد. قسمت پرشده نقش زیادی در افزایش سطح و زمان تماس دارد.

مزایا

 1. بازده‌ بالای انرژی

معایب

 1. هزینه‌بر بودن بهره‌برداری

کاربرد

 1. پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه

 

 

برج خنک کننده خشک

در این تجهیز، آب به عنوان واسطه‌ی خنک کردن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. گرما بدون مصرف آب مستقیما وارد اتمسفر می‌شود. انتقال حرارت از طریق یک سطح که سیال فرایندی را از هوا جدا می‌کند، صورت می‌گیرد. این روش از خنک‌ کردن مناسب سیال‌های فرایندی است.

برج خنک کننده خشک

مزایا

 1. تعمیرات دوره‌ای ساده
 2. عدم مصرف آب

معایب

 1. تولید صدای زیاد

کاربرد 

 1. واحد‌های تولید برق
 2. مناسب در واحدهای پردازش آهن
نحوه خرید برج خنک کن

نوع جریان در برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده نوع جریان آب و هوا را در برج خنک کن مشخص کنید:

برج خنک کننده جریان متقاطع

هوا و آب در این نوع برج به صورت عمود یا «متقاطع» (cross flow) به یکدیگر وارد می‌شوند. هوا از دیواره‌های عمودی وارد می‌گردد و با آب که از بالا در حال اسپری شدن است، تماس پیدا می‌کند. نیروی گرانش آب را به صورت یکپارچه و عمود بر جهت حرکت هوا به پایین می‌کشد. هوای متلاطم بعد از گذر از مسیر ریزش آب روی پرکننده‌ها وارد یک فضای خالی می‌گردد. حین این تماس دمای آب پایین می‌آید. هوا در حقیقت توسط فن‌های نصب شده به بیرون مکیده می‌شود.

برج خنک کننده جریان متقاطع

مزایا

 1. هزینه‌ی پایین بهره‌برداری به دلیل کم بودن هد پمپ مورد نیاز
 2. نگهداری ساده
 3. مصرف انرژی پایین

معایب

 1. بیشترین سهم بازگشت آب به مسیر نامناسب
 2. ورود مواد زائد به قسمت پرکننده

کاربرد

 1. صنایع گرمابر در پتروشیمی
 2. صنایع آلومینیوم و فشرده‌سازی هوا

برج خنک کننده جریان مخالف

در این نوع تجهیز، جریان هوا دقیقا در خلاف جهت جریان آب وارد می‌گردد. هوا از پایین برج نزدیک قسمت پرشده وارد و از بالا خارج می‌شود. آب از بالا روی پرکننده‌ها اسپری می‌شود و در تماس «غیرهم‌جهت» (counter current) بیشترین سطح و زمان تماس با هوا را تجربه می‌کند. هوا گرما را از آب می‌گیرد و توسط فن از بالا به بیرون پرتاب می‌شود.

برج خنک کننده جریان مخالف

مزایا

 1. بیشترین تماس آب و هوا به دلیل توزیع قطرات
 2. بیشترین بازده در میان تمام انواع برج‌ها

معایب

 1. تولید صدای زیاد به دلیل اسپری و ریزش آب
 2. تعمیرات و نظافت سخت

کاربرد

 1. پالایشگاه‌های نفتی و گازی، پتروشیمی

نوع فن برج خنک کننده :

قبل از خرید برج خنک کننده مسبت به نوع فن مورد استفاده در آن آگاهی داشته باشید:

 1. فن اجباری و محوری
 2. فن اجباری و سانتریفیوژ
 3. فن القایی و محوری

فن اجباری یعنی فن در ناحیه ورود هوا به برج خنک کننده قرار داشته باشد و فن القایی یعنی فن در ناحیه خروج هوا از برج خنک کننده قرار داشته باشد. فن سانتریفیوژ دارای فشار استاتیکی بالاتری از فن محوری است ولی به سرعت دچار سر و صدا می شود و نگهداری و تعمیرات آن پر هزینه تر می باشد. فن محوری القایی بیشترین نوع فن مورد استفاده در ساخت برج خنک کننده می باشد و مزایای بیشتری دارد و در خرید برج خنک کننده به آن توجه کنید.

خرید کولینگ تاور

نوع سیستم توزیع آب :

قبل از خرید برج خنک کننده حتما از نوع سیستم توزیع آب مطلع شوید:

 1. سیستم توزیع آب ثقلی
 2. سیستم توزیع آب نازل
 3. سیستم توزیع آب دورانی

سیستم توزیع آب ثقلی با استفاده از نیروی جاذبه از روی تشت که زیر آن پر از روزنه است شروع به قطره قطره ریزش کردن می کند. این بهترین نوع سیستم توزیع آب می باشد که در برج خنک کننده سری ام ایکس مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از آن سیستم توزیع آب با نازل است که برای واحد های صنعتی بسیار مناسب است ، به دلیل ثابت بودن عمر و دوام بالایی دارد و در صورت گرفتگی می توان نسبت به تمیز کردن یا تعویض نازل اقدام نمود. آخرین سیستم توزیع آب سیستم توزیع آب دورانی می باشد که در برج خنک کننده گرد مورد استفاده قرار می گیرد ، این سیستم به دلیل دوران و متحرک بودن زود فرسوده می شود و مشکلات نگهداری آن زیاد است.

معرفی بهترین سازندگان برج خنک کننده در ایران

حال سعی می‌کنیم بهترین سازندگان برج خنک کننده در ایران را به شما معرفی کنیم.

شرکت مهندسی پایا سرداب

شرکت مهندسی پایا سرداب پارس به همت شماری از کارشناسنان و مهندسین مجرب صنعت حرارت و برودت در راستای هدف تولید دستگاههای برودتی بهینه و با کیفیت مطابق استانداردهای جهانی (CTI) در سال 1386 تاسیسگردید .

 این شرکت فعالیت خود را با طراحی و ساخت برجهای خنک کننده آغاز نموده و عمده فعالیت های این شرکت اززمان تاسیس تاکنون در زمینه صنعت برجهای خنک کننده به شرح ذیل می باشد  :

 •  مشاوره و راهنمایی در زمینه انتخاب انواع برج های خنک کننده.
 •   طراحی و ساخت انواع برج های خنک کننده با ظرفیت های مختلف و متناسب با کاربرد در صنایع  مختلف .
 •   طراحی و ساخت انواع قطعات مورد نیاز درکلیه برج های خنک کننده که از آن جمله می توان به طراحی و ساخت Random Splash پکینگ های  از جنس p.p اشاره نمود که برای اولین بار توسط این شرکت در ایران طراحی و تولید گردید .
 •   بازدید , ارائه مشاوره و طراحی مجدد جهت تعمیرات و بازسازی انواع برج های خنک کننده .
 •   تعمیرات و بازسازی انواع برج های خنک کننده که توسط کادر مجرب و آزموده این شرکت انجام می گردد.

در واقع شرکت مهندسی پایا سرداب پارس به دلیل کیفیت بالای محصولات خود به عنوان یکی از بهترین سازندگان برج خنک کننده در ایران محسوب میشود.

سرماسازان جم

سرماسازان جم

به منظور تامین بخشی از نیازهای سازندگان واحد های لوکس ساختمانی اعم از تجاری ، مسکونی و همچنین پروژه های بیمارستانی و هتل، شرکت فنی مهندسی سرماسازان جام جم به عنوان یکی از گروه های فعال در صنعت تاسیسات در ایران از ابتدا با ساختار یک تشکیلات متفاوت و منسجم و با اتکا به یکتای بی همتا پا به عرصه این صنعت نهاد.

از محصولات این شرکت میتوان به چیلر، فن کویل، برج خنک کننده، سیستم تهویه و VRF سیستم اشاره کرد. در واقع صنایع برودتی نظریان یکی از بهترین سازندگان برج خنک کننده به حساب می اید.

تهویه آدر نسیم

شرکت تهویه آذرنسیم با هدف کارآفرینی و خود کفایی در زمینه ی تولید سیستم های تهویه مطبوع ( گرمایشی و سرمایشی و تامین هوای پاک ) در سال 1380 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز نمود.این شرکت در پرتو الطاف الهی و با تکیه بر توانایی ، هوش،استعداد ، تخصص و تحصیلات  دانشگاهی مدیران آگاه و نو اندیش و بهره گیری از پرسنل فنیِ توانمند و حرکت در مسیر تکنولوژی روز دنیا با اعتقاد به “یا بهترین یا هیچ” توانست در مدت زمان کوتاهی پیشرفت شایانی از نظر کمیت و کیفیت در تولید محصولات ذیل بدست آورد و در ردیف اعضای انجمن صنعت تاسیسات کشور قرار گیرد.

تولیدات این شرکت عبارتند از: انواع چیلرهای تراکمی (آب خنک و هوا خنک )- مینی چیلر – پکیچ یونیت – کندانسورهوایی- برجهای خنک کننده (فایبرگلاس، گالوانیزه وبتنی)- انواع هواسازهای (صنعتی ،هایژنیک و ایرواشر)- داکتد فن کوئل – فن کوئل دکوراتیو و فن کوئل سقفی بدون کابین – کولر صنعتی – انواع کوئل های صنعتی – انواع یونیت هیترهای (آبگرم،بخار و الکتریکال)- کوره هوای گرم – بویلرهای آبگرم و آب داغ با پلاک استاندارد – فن های سانتریفیوژ (فوروارد،بکوارد،پلاگ فن) ، فیلتر باکس ها و رطوبت گیر استخر . این شرکت را میتوان در زمره  بهترین سازندگان برج خنک کننده در ایران قرار داد.

پویش تهویه

شرکت پویش تهویه یکی از شرکت های ایرانی فعال در زمینه ساخت دستگاه های تهویه مطبوع و دستگاههای برودت صنعتی می باشد.
این شرکت در سال 1374 خورشیدی تشکیل و تا کنون بصورت مستمر در این زمینه فعالیت نموده است. تولید جدیدترین و بروزترین دستگاه های این صنعت با کیفیتی برابر دستگاه های تراز اول دنیا همواره هدف موٴسسین و مسئولین اجرائی این شرکت بوده است.
استفاده از بهترین و برترین مواداولیه و قطعات مورد نیاز ساخت دستگاه ها، تهیه و تاٴمین ماشین آلات کارآمد و دقیق مورد نیاز خط تولید و برقراری نظام تضمین کیفیت و اعتقاد به انجام کار صحیح و نهادینه کردن این امر در پرسنل طراحی و تولید، کلید تولیدات با کیفیت این شرکت می باشد.
گروه طراحی این شرکت بصورت مستمر در حال تحقیق و جمع آوری آخرین دست آوردها در سطح جهان بوده و با توجه به نیاز کشور و فرهنگ مصرف کنندهٴ ایرانی و بکار گیری و تلفیق هوش و ذوق و هنر خاص این کشور اقدام به بهینه سازی و تولید دستگاه های تهویه و تبرید و تجهیزات مرتبط با آن می نماید. از جمله محصولات این شرکت در زمینه برج های خنک کننده میتوان به برج خنک کننده دو سلول، برج خنک کننده دو سلول استیل، برج خنک کننده چهار سلول استیل اشاره نمود. این شرکت را میتوان جز یکی از بهترین سازندگان برج خنک کننده در ایران محسوب کرد.

منابع

منبع1 ، منبع2

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top